| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne ustalanie zabezpieczeń akcyzowych

Elektroniczne ustalanie zabezpieczeń akcyzowych

Ustalanie stanu wykorzystania zabezpieczeń akcyzowych w przypadku korzystania z sytemu Bachus odbywać się może w sposób elektroniczny.


NOWE PRAWO

W piątek, 12 października, wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów z 28 sierpnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (Dz.U. nr 178, poz. 1258). Zmiany wprowadzane rozporządzeniem związane są z wdrożeniem Krajowego Informatycznego Systemu Kontroli Przemieszczania Wyborów Akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy Bachus. System ten posiada funkcjonalność pozwalającą na wymianę danych z Ogólnopolskim Systemem Zabezpieczeń i Pozwoleń (OSOZ), co umożliwia saldowanie zabezpieczeń generalnych, czyli bieżące ustalanie stanu wykorzystania zabezpieczenia w sposób elektroniczny.

Elektroniczne saldowanie zabezpieczeń ma uprościć oraz skrócić czas obsługi zabezpieczeń generalnych zarówno przez organy podatkowe, jak i podmioty stosujące akcyzowe zabezpieczenia generalne. Do rozporządzenia wprowadzono nowy ust. 8a regulujący warunki stosowania elektronicznego saldowania zabezpieczeń. Nowe przepisy określają także wyjątek od zasady elektronicznego saldowania obciążeń i zwolnień zabezpieczenia akcyzowego. W sytuacji, w której dojdzie do awarii systemu, saldowanie odbywać się będzie poprzez umieszczenie na potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia pisemnej informacji o powstałym zobowiązaniu podatkowym.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK