| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne ustalanie zabezpieczeń akcyzowych

Elektroniczne ustalanie zabezpieczeń akcyzowych

Ustalanie stanu wykorzystania zabezpieczeń akcyzowych w przypadku korzystania z sytemu Bachus odbywać się może w sposób elektroniczny.


NOWE PRAWO

W piątek, 12 października, wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów z 28 sierpnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (Dz.U. nr 178, poz. 1258). Zmiany wprowadzane rozporządzeniem związane są z wdrożeniem Krajowego Informatycznego Systemu Kontroli Przemieszczania Wyborów Akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy Bachus. System ten posiada funkcjonalność pozwalającą na wymianę danych z Ogólnopolskim Systemem Zabezpieczeń i Pozwoleń (OSOZ), co umożliwia saldowanie zabezpieczeń generalnych, czyli bieżące ustalanie stanu wykorzystania zabezpieczenia w sposób elektroniczny.

Elektroniczne saldowanie zabezpieczeń ma uprościć oraz skrócić czas obsługi zabezpieczeń generalnych zarówno przez organy podatkowe, jak i podmioty stosujące akcyzowe zabezpieczenia generalne. Do rozporządzenia wprowadzono nowy ust. 8a regulujący warunki stosowania elektronicznego saldowania zabezpieczeń. Nowe przepisy określają także wyjątek od zasady elektronicznego saldowania obciążeń i zwolnień zabezpieczenia akcyzowego. W sytuacji, w której dojdzie do awarii systemu, saldowanie odbywać się będzie poprzez umieszczenie na potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia pisemnej informacji o powstałym zobowiązaniu podatkowym.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »