| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie można przesłać faktury w pliku PDF

Nie można przesłać faktury w pliku PDF

W obecnym stanie prawnym podatnicy nie mają możliwości przesyłania faktur VAT w postaci pliku PDF ani pobierania ich z serwera, a następnie drukowania.

Sposobem na rozwiązanie problemów z przesyłaniem faktur VAT mogłaby być możliwość pobierania ich z serwera firmy. Kontrahent, któremu spółka wystawia fakturę, mógłby więc ją pobrać z serwera w pliku PDF. Następnie fakturę by drukował. W rezultacie firmy zmniejszyłyby koszty związane z wysyłaniem faktur pocztą. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł jednak, że na takie sposoby przesyłania faktur VAT nie pozwalają przepisy.

Skarżąca spółka wystawia dużo faktur i przesyła je w tradycyjny sposób pocztą. Zwróciła się więc do naczelnika urzędu z wnioskiem o interpretację, czy taki sposób przesyłania faktur jest prawidłowy, a także czy wydrukowane następnie faktury stanowią podstawę do odliczenia VAT na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 53, poz. 535 z późn. zm.). Zdaniem spółki możliwe jest pobieranie faktury z serwera w formie pliku PDF. Wydrukowane faktury dawałyby także prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Organy podatkowe nie zgodziły się jednak z taką interpretacją i dowodziły, że faktury muszą spełniać wymogi określone w rozporządzeniu ministra finansów z 25 maja 2005 r., m.in. w sprawie wystawiania faktur. Skoro są to faktury przesyłane drogą elektroniczną, powinny więc spełniać warunki określone w rozporządzeniu o e-fakturach. Podatnik nie ma więc możliwości pobierania faktur z serwera, a zatem nie dają one prawa do odliczenia VAT.

WSA po rozpoznaniu sprawy uznał, że stanowisko organów jest prawidłowe. Nie jest właściwą praktyką pobieranie faktur VAT z serwera spółki i drukowanie ich, ponieważ przepisy rozporządzeń, a także dyrektywy Unii Europejskiej nie przewidują takiego rozwiązania. Sąd zwrócił także uwagę, że przepisy wymagają, aby kontrahent zaakceptował otrzymaną fakturę. Możliwe jest więc przesyłanie e-faktur podpisanych podpisem elektronicznym lub korzystanie z systemu EDI.

Sygn. akt III SA/Wa 1341/07

Ważne!

Obecnie podatnicy mogą przesyłać e-faktury podpisane e-podpisem lub przez system EDI

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK