| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można stosować zerowy podatek

Można stosować zerowy podatek

Ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu stawką VAT wynoszącą 0 proc.


ORZECZENIE

Stawkę VAT 0 proc. należy stosować m.in. do przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego - tak stanowi przepis art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że ma on również zastosowanie do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka spółdzielni. Jest to korzystny wyrok zarówno dla spółdzielni mieszkaniowych, jak i członków spółdzielni oraz nabywających spółdzielcze mieszkania własnościowe.

Skarżąca spółdzielnia przyjmowała od członków wkłady budowlane na budowę mieszkań. W umowie z członkiem spółdzielni zobowiązywała się do wybudowania lokalu mieszkalnego, a w terminie trzech miesięcy od zakończenia budowy - do ustanowienia odrębnego prawa do lokalu na rzecz członka spółdzielni. W akcie notarialnym zapisywano ustanowienie odrębnej własności lokalu oraz przeniesienie własności lokalu na rzecz członka spółdzielni. Spółdzielnia twierdziła, że takie przekazanie podlega stawce 0 proc. VAT. Organy podatkowe jednak zakwestionowały to stanowisko i twierdziły, że ustanowienie odrębnej własności lokalu oraz przeniesienie własności na rzecz członka spółdzielni to dostawa towaru, a zatem nie ma możliwości zastosowania stawki 0 proc. VAT na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ustawy o VAT. Organy kwestionowały dokonanie obu czynności i zastosowanie preferencyjne stawki. Podatnik natomiast udowadniał, że choć przepisy mówią o przeniesieniu własności, to ustawodawca stosuje to pojęcie zamiennie z ustanowieniem odrębnej własności lokalu. Spółdzielnia podniosła także, że otrzymała interpretację naczelnika urzędu skarbowego w identycznym stanie faktycznym. Naczelnik uznał, że podatnik ma prawo stosować stawkę 0 proc. Podczas wszczętej następnie kontroli w spółdzielni interpretacji tej w ogóle nie wzięto pod uwagę.

WSA uznał stanowisko spółdzielni za prawidłowe i uchylił decyzje organów. Sąd podkreślił, że w omawianej sprawie należy stosować przepis art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ustawy o VAT.

Sygn. akt III SA/Wa 1518/07

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK