| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nadpłacony podatek do odzyskania

Nadpłacony podatek do odzyskania

Wzór Lisaka dla aut z kratką jest niezgodny z prawem unijnym. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego VAT. Odzyskany podatek stanie się jednocześnie przychodem w podatku dochodowym.


Wiele kontrowersji wzbudzają ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego, obowiązujące od 1 maja 2004 r.

- Polskie przepisy w zakresie odliczania VAT są w wielu miejscach niezgodne z prawem wspólnotowym. Zakres niezgodności obejmuje m.in. rozliczenia dotyczące: samochodów osobowych, wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, importu usług czy odliczania zakupów sprzed rejestracji - wskazała na XII Ogólnopolskim Forum Rachunkowości Aneta Pożarowska, doradca podatkowy.

Jednocześnie zwróciła uwagę na odliczanie podatku od towarów i usług na podstawie tzw. wzoru Lisaka.

- Polski ustawodawca nie miał prawa po wejściu Polski do Unii Europejskiej wprowadzić przepisów, które ograniczałyby prawo do odliczenia VAT bardziej niż przepisy obowiązujące w momencie akcesji. Zasada ta nie została spełniona przy wzorze Lisaka. Potwierdził to m.in. WSA we Wrocławiu w wyroku z 4 kwietnia 2007 r. (sygn. akt I SA/Wr 1852/06; niepublikowany), stwierdzając, że ograniczenia w odliczaniu VAT od paliwa do samochodów niespełniających tzw. wzoru Lisaka, wprowadzone od 1 maja 2004 r. są niezgodne z prawem unijnym i nie powinny być stosowane - argumentowała Aneta Pożarowska.

Jej zdaniem takie orzeczenie sądu oznacza, że podatnicy będą mieli prawo do odzyskania nadpłaconego podatku. Trzeba jednak pamiętać, że zwrot VAT wpłynie na rozliczenia w podatku dochodowym. Odzyskany podatek powinien być traktowany jako przychód w momencie jego otrzymania.

- Sprawa polskiego wzoru Lisaka znalazła się też w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Polski sąd administracyjny zadał pytanie prejudycjalne ETS dotyczące zgodności wzoru z prawem UE. W związku z tym prawdopodobnie postępowania w tych sprawach, jakie się toczą, będą zawieszone do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości - podsumowała Aneta Pożarowska.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK