| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nadpłacony podatek do odzyskania

Nadpłacony podatek do odzyskania

Wzór Lisaka dla aut z kratką jest niezgodny z prawem unijnym. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego VAT. Odzyskany podatek stanie się jednocześnie przychodem w podatku dochodowym.


Wiele kontrowersji wzbudzają ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego, obowiązujące od 1 maja 2004 r.

- Polskie przepisy w zakresie odliczania VAT są w wielu miejscach niezgodne z prawem wspólnotowym. Zakres niezgodności obejmuje m.in. rozliczenia dotyczące: samochodów osobowych, wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, importu usług czy odliczania zakupów sprzed rejestracji - wskazała na XII Ogólnopolskim Forum Rachunkowości Aneta Pożarowska, doradca podatkowy.

Jednocześnie zwróciła uwagę na odliczanie podatku od towarów i usług na podstawie tzw. wzoru Lisaka.

- Polski ustawodawca nie miał prawa po wejściu Polski do Unii Europejskiej wprowadzić przepisów, które ograniczałyby prawo do odliczenia VAT bardziej niż przepisy obowiązujące w momencie akcesji. Zasada ta nie została spełniona przy wzorze Lisaka. Potwierdził to m.in. WSA we Wrocławiu w wyroku z 4 kwietnia 2007 r. (sygn. akt I SA/Wr 1852/06; niepublikowany), stwierdzając, że ograniczenia w odliczaniu VAT od paliwa do samochodów niespełniających tzw. wzoru Lisaka, wprowadzone od 1 maja 2004 r. są niezgodne z prawem unijnym i nie powinny być stosowane - argumentowała Aneta Pożarowska.

Jej zdaniem takie orzeczenie sądu oznacza, że podatnicy będą mieli prawo do odzyskania nadpłaconego podatku. Trzeba jednak pamiętać, że zwrot VAT wpłynie na rozliczenia w podatku dochodowym. Odzyskany podatek powinien być traktowany jako przychód w momencie jego otrzymania.

- Sprawa polskiego wzoru Lisaka znalazła się też w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Polski sąd administracyjny zadał pytanie prejudycjalne ETS dotyczące zgodności wzoru z prawem UE. W związku z tym prawdopodobnie postępowania w tych sprawach, jakie się toczą, będą zawieszone do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości - podsumowała Aneta Pożarowska.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »