| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > System podatkowy wymaga podstaw

System podatkowy wymaga podstaw

Polskie prawo podatkowe potrzebuje ram podstawowych. Obecnie opiera się na szczegółowych regulacjach i wyjątkach, które tylko komplikują cały system.


Czy polskie regulacje podatkowe i rachunkowe spełniają europejskie standardy? - na to pytanie odpowiadali specjaliści podczas panelu dyskusyjnego na XII Ogólnopolskim Forum Rachunkowości.

Wnioski ekspertów były zgodne - polskie przepisy podatkowe za bardzo skupiają się na szczegółach.

- W prawie podatkowym potrzebne są ramy, a nie wyjątki od wyjątków. Rozszerzanie katalogów wyłączeń powoduje otwieranie dróg do unikania płacenia podatków. Niestety, nie wszystkie grupy zawodowe są zainteresowane uproszczeniem prawa - wskazywała prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Również Aneta Pożarowska, doradca podatkowy, uważa, że nadmierna regulacja szkodzi. Żadną ustawą nie można uregulować wszystkiego. Niestety, w Polsce nawyk uszczegółowiania jest bardzo zakorzeniony.

- Wraz z rozwiązaniem parlamentu m.in. projekt dużej nowelizacji ustawy o VAT poszedł do kosza. Szkoda, bo zawierał wiele korzystnych i potrzebnych rozwiązań. Zapewne nowy rząd będzie miał swoje pomysły na VAT. Niestety, poprzedni parlamentarzyści skupili się na mikronowelizacji ustawy o VAT, która wejdzie w życie 1 stycznia 2008 r. Ona tylko bardziej skomplikuje system - dodała Aneta Pożarowska.

Doktor Ewa Walińska z Uniwersytetu Łódzkiego podkreśliła, że dobrą koncepcja na zmianę podatków jest europejski CIT. Jej zdaniem, jeśli polski podatek dochodowy nie zostanie zmieniony, lepiej nie będzie.

- Problemem po stronie podatków jest ogromna detaliczność. W Polsce prawo podatkowe nigdy nie będzie zbieżne z prawem bilansowym. Dlatego celem ustawodawcy powinno być stworzenie najbardziej klarownej bazy przepisów podatkowych - podsumował Jarosław Suder z firmy Deloitte.

XII OGÓLNOPOLSKIE FORUM RACHUNKOWOŚCI

Forum zostało zorganizowane przez Centrum Edukacji INFOR Training. Odbywa się w Jaworze w dniach 24-26 października 2007 r. pod hasłem - Czy polskie regulacje podatkowe i rachunkowe spełniają europejskie standardy? W Forum uczestniczy 130 osób.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK