| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kasa fiskalna nie zawsze potrzebna

Kasa fiskalna nie zawsze potrzebna

Podatnicy dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinni stosować kasy rejestrujące. Interpretacja tej regulacji wzbudza jednak kontrowersje.


Obowiązek stosowania kas wynika z art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o VAT).

- Dokonując wykładni tego przepisu, należy sięgnąć do definicji sprzedaży w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - mówi Renata Mikulewicz, radca prawny z działu szkoleń Kancelarii BSO Prawo i Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu.

Jej zdaniem, ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej podlega tylko odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Jak jednak podkreśla, z takim stanowiskiem nie zgadzają się organy podatkowe, które za sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, o której mowa w art. 111 ustawy o VAT uznają: odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów; wymienione w art. 7 ust. 2 ustawy nieodpłatne przekazanie towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego z wyjątkiem przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek, a także świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ustawy.

Renata Mikulewicz podkreśla, że w rozporządzeniu z 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 116, poz. 804) zwolniono niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania w kasie fiskalnej. Wykaz tych czynności stanowi załącznik do rozporządzenia. Ze zwolnienia z ewidencjonowania korzystają m.in. czynności wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Ze zwolnienia nie korzysta jednak w ocenie organów podatkowych sprzedaż m.in. sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego (ex PKWiU 32), nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży. Renata Mikulewicz przypomina również pismo Ministerstwa Finansów z 14 listopada 2006 r. nr MB8/500/2006.

- Z przedstawionego sposobu rozumienia przepisów wynika, że obowiązkowi ewidencjonowania podlegać będzie na przykład przekazanie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, należących do przedsiębiorstwa (na przykład warsztatu samochodowego) akcesoriów do pojazdów albo przekazanie przez właściciela salonu komputerowego na swoje cele osobiste nagranych dyskietek - uważa Renata Mikulewicz. Jej zdaniem, takie podejście do obowiązku ewidencyjnego należy uznać za sprzeczne z art. 111 ustawy o VAT, w którym mówi się o dokonywaniu sprzedaży (a więc dostawy za zapłatą) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK