| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą nowe druki CIT

Będą nowe druki CIT

Podatnicy CIT prowadzący w Polsce zakłady zagraniczne i zatrudniający osoby na terenie różnych samorządów będą musieli składać informacje na formularzach CIT-ST i CIT-ST/A.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie rozliczeń z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotyczy ono podatników podatku dochodowego od osób prawnych, którzy posiadają zakład (oddział) położony na obszarze innej jednostki samorządu terytorialnego niż jego siedziba. Są oni zobowiązani do przekazywania do budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na której obszarze znajduje się ten zakład (oddział), części dochodu z tytułu udziału we wpływach z CIT. Minister w projekcie rozporządzenia określił, że tryb rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych w przypadkach, gdy zakłady podatnika położone są na obszarze województwa innego, niż jego siedziba, pozostaną niezmienione w stosunku do rozliczeń na mocy analogicznego rozporządzenia.

Ponadto zasady rozdziału dochodów z CIT na poszczególne samorządy będą takie same w przypadku, gdy podatek płaci podatnik prowadzący zakłady zagraniczne na terytorium Polski, jak i podatnik posiadający siedzibę na terytorium Polski. Ten pierwszy - czyli prowadzący zakłady zagraniczne na terytorium Polski - będzie musiał w konsekwencji składać informacje CIT-ST (informacja podatnika do ustalenia należnych samorządom dochodów z tytułu udziału we wpływach z CIT) oraz CIT-ST/A (informacja o zakładach).

Minister zaproponował także w rozporządzeniu, aby należne samorządom udziały w przypadku, gdy ich wysokość nie przekracza 500 zł miesięcznie, były przekazywane co pół roku.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK