| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z ulgi skorzysta rodzic mieszkający z dziećmi

Z ulgi skorzysta rodzic mieszkający z dziećmi

Z ulgi podatkowej na dzieci nie może skorzystać rodzic, który na mocy wyroku rozwodowego nie sprawuje opieki nad dziećmi.Często ojciec dzieci opłacający alimenty jest zameldowany w innym miejscu niż dzieci i nie przebywa z nimi w trakcie roku podatkowego. Natomiast była żona, która zgodnie z wyrokiem sądowym sprawuje opiekę nad dziećmi, nie pracuje i nie uzyskuje żadnego dochodu objętego opodatkowaniem. Utrzymuje się jedynie z alimentów przekazywanych na dzieci. Marcin Retka, specjalista w dziale Doradztwa Podatkowego w KPMG, wyjaśnia, że w takiej sytuacji ojciec dzieci nie może skorzystać z ulgi rodzinnej w podat-ku dochodowym od osób fizycznych.

Ekspert przypomina, że zgodnie z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odliczenie od podatku kwoty stanowiącej iloczyn liczby wychowywanych dzieci i kwoty 1145,08 zł (w 2007 roku), przysługuje osobom, które w trakcie roku podatkowego wychowywały dzieci własne lub przysposobione. Dodatkowo w przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczony został rozwód lub separacja, odliczenie przysługuje temu, u którego dzieci zamieszkują.

- W przypadku gdy ojciec zameldowany jest w innym miejscu niż dzieci, teoretycznie oznaczać to może, że faktycznie zamieszkuje z dziećmi, podczas gdy zameldowany jest pod innym adresem. Dla celów podatkowych meldunek oznacza bowiem adres formalny, podczas gdy adres zamieszkania oznacza miejsce, w którym osoba faktycznie przebywa z zamiarem stałego pobytu - mówi Marcin Retka. Ekspert podkreśla jednak, że również w takim przypadku ojciec nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia.

- Jeżeli bowiem zgodnie z wyrokiem rozwodowym prawo do opieki nad dziećmi przysługuje jedynie matce, uznać należy, że ojciec nie wychowywał dzieci w roku podatkowym i w konsekwencji nie spełnił warunków do skorzystania z ulgi - ocenia nasz rozmówca. Zwraca uwagę, że alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, są zwolnione z podatku dochodowego.

- Jeżeli poza takimi alimentami matka nie uzyskała innych dochodów opodatkowanych, to również i ona nie skorzysta z ulgi, gdyż nie płacąc podatku, nie będzie miała możliwości dokonania odliczenia - podsumowuje Marcin Retka.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK