| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Lepiej zawrzeć umowę pisemną

Lepiej zawrzeć umowę pisemną

Warunkiem odliczenia przez podatnika zryczałtowanego zwrotu podatku zawartego w fakturze VAT RR jest zapłata na rachunek rolnika ryczałtowego w ciągu 14 dni, chyba że zawarto umowę określającą dłuższy termin płatności.


ANALIZA

Rolnikowi ryczałtowemu, który dokonuje dostawy produktów rolnych dla podatnika VAT, przysługuje tzw. zryczałtowany zwrot podatku w wysokości 5 proc. kwoty należnej z tytułu dostawy, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Ponadto art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej ustawa o VAT) stanowi, że zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego. Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wystawia fakturę dokumentującą nabycie tych towarów z oznaczeniem „Faktura VAT RR”.

Zryczałtowany zwrot podatku stanowi u nabywcy produktów rolnych podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, jeżeli spełnione są następujące warunki:

• nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną,

• zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowane- go zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu (z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności),

• w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty zostanie podany numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Ponadto ustawodawca zawarł w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług katalog zamknięty potrąceń uprawniający podatnika mimo dokonania potrącenia do obniżenia podatku należnego o zryczałtowany podatek zawarty w fakturze VAT RR.

Za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.

Z aktualnego orzecznictwa oraz praktyki wynika, że przez zapłatę należy rozumieć zapłatę całej kwoty. Następnym warunkiem odliczenia podatku poza zapłatą jest dokonanie zapłaty w terminie wynikającym z przepisów ustawy, czyli w terminie 14 dni od dnia transakcji lub w terminie wynikającym z zawartej umowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK