| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jednorazowa pomoc nie będzie opodatkowana

Jednorazowa pomoc nie będzie opodatkowana

Osoby fizyczne, które otrzymają jednorazową pomoc materialną finansowaną z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie będą musiały zapłacić PIT.


ZMIANA PRAWA

NOWOŚĆ

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów). Zgodnie z nim zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu jednorazowej pomocy materialnej finansowanej ze środków budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego otrzymanej przez osoby fizyczne w związku z zaistniałym zdarzeniem losowym.

Jak podaje resort finansów w uzasadnieniu do projektu w związku z tragicznymi w skutkach wydarzeniami losowymi, jakie miały miejsce latem 2007 r., tj. zarówno zniszczeniami domów i budynków gospodarczych przez silnie wiejący wiatr, jak również katastrofalnym w skutkach wypadkiem polskiego autokaru we Francji, zadeklarowana została pomoc ofiarom tych zdarzeń oraz ich rodzinom, także w wymiarze materialnym. Prezentowane rozporządzenie wydawane jest w związku z tymi katastrofami. Jednak zakres przedmiotowy projektowanego aktu normatywnego dotyczy także innych zdarzeń losowych, których rozmiar spowoduje uruchomienie pomocy materialnej ze strony władz państwowych i samorządowych lub towarzystw ubezpieczeniowych. Przedmiotowy akt będzie oddziaływał zatem na wszystkie osoby poszkodowane w skutek zdarzeń losowych.

Zaniechanie to ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK