| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przy uldze sprzed nowelizacji nie trzeba się meldować

Przy uldze sprzed nowelizacji nie trzeba się meldować

Podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2007 r. skorzystali z ulgi meldunkowej przy darowanym mieszkaniu, nie muszą się w nim meldować na pobyt stały. Wystarczy, że mieszkają w tym lokalu.

 

Czy osoby, które skorzystały z ulgi meldunkowej, np. przy otrzymaniu mieszkania w darowiźnie, muszą teraz meldować się w otrzymanym mieszkaniu - pyta nas jeden z czytelników. Jednocześnie dodaje, że pytanie to jest konsekwencją zmiany od 1 stycznia 2007 r. art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w którym dodano, że aby od takiej darowizny nie płacić podatku, w darowanym mieszkaniu nie tylko trzeba mieszkać, ale także być zameldowanym.

Andrzej Grzesik, prawnik z kancelarii Magnusson, wyjaśnił, że ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) przyznaje w art. 16 ulgę podatkową nabywcom własności budynków lub lokali mieszkalnych, jak również spółdzielczych praw do lokalu mieszkalnego lub do domu jednorodzinnego, jeżeli to nabycie powstało m.in. w wyniku dziedziczenia, zapisu bądź też darowizny.

- Ulga polega na tym, że podatnik nie wlicza do podstawy opodatkowania czystej wartości własności i praw spółdzielczych, jednak jedynie do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Jednym z warunków otrzymania ulgi jest to, by osoba, która miałaby być beneficjentem owej ulgi, zamieszkiwała w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonała jego zbycia przez okres pięciu lat - tłumaczył Andrzej Grzesik.

Jednocześnie dodał, że art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn został znowelizowany. W porównaniu z wcześniejszą regulacją, wymaga ona dodatkowo, by osoba nabywająca lokal czy budynek mieszkalny była w nim zameldowana na pobyt stały. Co jednak mają zrobić osoby, które nabyły mieszkanie w drodze dziedziczenia przed wejściem w życie nowelizacji? Czy brak zameldowania ma wpływ na przedmiotową ulgę?

- Jeżeli chodzi o osoby, które nabyły własność lub prawa majątkowe przed 1 stycznia 2007 r., to dla tych osób fakt braku zameldowania nie wpływa na wysokość podatku od spadku i darowizn, gdyż w takiej sytuacji stosuje się przepisy dotyczące przedmiotowej ulgi w brzmieniu sprzed zmiany ustawy. Nie należy jednak zapominać o obowiązku meldunkowym wypływającym z innych ustaw, jak np. z ustawy o dowodach osobistych i ewidencji ludności - podsumował Andrzej Grzesik.

Ważne!

W przypadku nabycia własności (współwłasności) domu lub mieszkania w drodze m.in. darowizny nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej. Ulga będzie przysługiwać osobom, które zamieszkują i są zameldowane na pobyt stały w nabytej nieruchomości i nie sprzedadzą jej przez pięć lat.

 

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK