| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Państwo może wynajmować teren osobie prywatnej

Państwo może wynajmować teren osobie prywatnej

Stosunek prawny, w ramach którego osobie przyznane zostaje prawo do zajmowania i korzystania z dobra publicznego przez określony czas i za wynagrodzeniem, stanowi wynajem nieruchomości zgodnie z dyrektywą VAT.


ORZECZENIE

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał wyrok w sprawie Ministero delle Finanze - Ufficio IVA di Milano przeciwko CO. GE. P. srl. Trybunał wyjaśnił znaczenie artykułu 13 część B lit. b) VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku. Stwierdził, że przepis ten dotyczy stosunku prawnego, w ramach którego osobie przyznane zostaje prawo do zajmowania i korzystania, w tym na zasadach wyłączności, z dobra publicznego, to znaczy ze stanowiących własność państwa stref nadbrzeżnych, przez czas określony i za wynagrodzeniem i należy do zakresu pojęcia wynajem nieruchomości w rozumieniu tego artykułu.

ETS podkreślił, że art. 13 część B lit. b) VI Dyrektywy ani nie definiuje pojęcia najmu, ani nie odsyła do definicji przyjętych przez państwa członkowskie. Przepis ten powinien być interpretowany w świetle kontekstu, w który się wpisuje, a także celów i systematyki VI Dyrektywy, przy uwzględnieniu ratio legis przewidzianego przezeń zwolnienia. W orzecznictwie Trybunał precyzował, że najem nieruchomości w rozumieniu art. 13 część B lit. b) polega zasadniczo na tym, że wynajmujący przyznaje najemcy, na umówiony czas i za wynagrodzeniem, prawo do zajmowania nieruchomości na takich prawach jak właściciel, z wyłączeniem innych osób.

Cechą spornego stosunku prawnego, wspólną ze stosunkiem najmu nieruchomości, jest udostępnienie powierzchni, to znaczy części dóbr stanowiących własność państwa położonych w strefie przybrzeżnej, za wynagrodzeniem, z zagwarantowaniem drugiej stronie prawa do zajmowania lub korzystania z niej z wyłączeniem osób trzecich. Poszanowanie zasady neutralności VAT, a także wymóg spójnego stosowania przepisów VI Dyrektywy, w szczególności przepisów dotyczących zwolnień, skłaniają do zrównania stosunku takiego jak sporny w postępowaniu przed sądem krajowym z najmem nieruchomości w rozumieniu art. 13 część B lit. b) tej dyrektywy.

Wyrok ETS z 25 października 2007 r. (C-174/06)

CO ZAWIERA ART. 13 CZĘŚĆ B LIT. B)

Państwa członkowskie zwalniają na warunkach, które ustalają w celu zapewnienia właściwego i prostego zastosowania zwolnień od podatku i zapobieżenia oszustwom podatkowym, unikaniu opodatkowania lub nadużyciom, najem lub dzierżawę nieruchomości z wyjątkiem:

• udzielenia zakwaterowania, w sektorze hotelarskim lub w sektorach o podobnym charakterze, włącznie z zapewnianiem miejsc w obozach wakacyjnych lub na terenach do biwakowania,

• wynajmu miejsc parkingowych,

• wynajmu trwale zainstalowanego wyposażenia i urządzeń,

• wynajmu sejfów.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Maśliński

Prawnik Kancelarii SMM Legal. Doktorant w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w publicznym prawie gospodarczym oraz w prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z funkcjonowaniem spółek komunalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK