| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochód dziecka nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia

Dochód dziecka nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia

Nie każdy dochód osiągnięty przez dziecko w roku podatkowym wyłącza prawo rodziców do skorzystania z ulgi rodzinnej w podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby podatnik mógł skorzystać z ulgi rodzinnej, dziecko nie może uzyskiwać dochodów w roku podatkowym, za który dokonywane jest odliczenie. Ustawodawca przewidział jednak kilka wyjątków od tej reguły.

Marcin Mianowany, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Warszawie, wyjaśnia, że na mocy noweli ustawy o PIT z 5 września 2007 r. od podatku dochodowego, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik może odliczyć rocznie kwotę w wysokości 1145,08 zł, jeżeli w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 ustawy o PIT.

Oznacza to, że prawo do odliczenia przysługuje z tytułu wychowywania m.in. dzieci do ukończenia 25 lat uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały one dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku. W 2007 roku dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów wynosi 3015 zł rocznie.

- W praktyce dochód dziecka do tej wysokości będzie zwolniony z opodatkowania. Dochód ten oblicza się poprzez pomniejszenie przychodu o koszty jego uzyskania oraz m.in. składki na ubezpieczenia społeczne oraz inne odliczenia wskazane w art. 26 ustawy o PIT, przy czym niektóre organy podatkowe obliczają go poprzez zmniejszenie przychodu wyłącznie o koszty - zwraca uwagę Marcin Mianowany. Nasz rozmówca dodaje, że katalog dochodów zwolnionych od podatku, które nie wyłączają prawa do skorzystania z ulgi, zawiera natomiast art. 21 ustawy o PIT. Przykładowo można tutaj wskazać stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni.

Zwolnione z podatku są również kwoty umorzonych pożyczek studenckich lub kredytów studenckich udzielonych na podstawie przepisów o pożyczkach i kredytach studenckich, wygrane i nagrody otrzymane przez uczniów za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach organizowanych na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Ważne!

Ulga rodzinna przysługuje rodzicom bez względu na liczbę wychowywanych dzieci. Ponieważ ustawa nie wprowadza obowiązku wychowywania dziecka przez cały rok podatkowy, w rozliczeniu za 2007 rok mogą ją odpisać również podatnicy, którzy zostali rodzicami w trakcie roku

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »