| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Warto uchwalić gotowy projekt ustawy o VAT

Warto uchwalić gotowy projekt ustawy o VAT

Platforma Obywatelska zapowiedziała dużą nowelizację ustawy o VAT. Warto, żeby pamiętała, że specjalna podkomisja w poprzednim Sejmie wypracowała projekt, który w ogromnej większości jest gotowy do uchwalenia.

- Zmiana wynika wprost z postanowień nowej dyrektywy, która reguluje zasady stosowania VAT w państwach Unii Europejskiej. Zgodnie z jej postanowieniami kraje, które przystąpiły do Wspólnoty w ostatnich latach, powinny określić wysokość limitów, które w dyrektywie wyrażone są w euro, w walutach krajowych przy użyciu kursu obowiązującego na dzień przystąpienia. Można je w pewnych granicach zaokrąglić (plus/minus 10 proc.) i tak ustalone kwoty powinny już pozostać niezmienne. Dotychczas ustawa przewidywała coroczne przeliczanie kwot z euro na złotówki i mogły się z roku na rok różnić dość znacznie. Począwszy od 2008 roku kwota obrotu, poniżej którego podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego, będzie wynosiła 50 tys. zł rocznie. Ten sam limit obowiązuje w przypadku osób prawnych niebędących podatnikami, a dokonujących wewnątrz- wspólnotowych nabyć towarów. Natomiast w przypadku tzw. sprzedaży wysyłkowej, tzn. sprzedaży dokonywanej z zagranicy na rzecz osób fizycznych zamieszkałych w Polsce, obowiązek rejestracji dla potrzeb VAT pojawi się z chwilą, kiedy obrót przekroczy 160 tys. zł. Wszystkie te limity mają już teraz charakter stały i prawdopodobnie pozostaną niezmienne do czasu wprowadzenia w Polsce euro. Stabilność rozwiązań w tym zakresie to dobra informacja dla podatników.

• Czy nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2008 r., wyczerpuje potrzeby zmian w polskim VAT?

- Zdecydowanie nie. Przypomnijmy, że w rozwiązanym parlamencie niemal do końca procesu legislacyjnego doprowadzono rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT. Zmiany w nim zawarte były zdecydowanie dalej idące niż we wspomnianej nowelizacji, która została uchwalona rzutem na taśmę. I były to w ogromnej większości zmiany bardzo oczekiwane przez podatników. Warto wspomnieć chociażby likwidację 30-proc. sankcji, możliwości wyboru kwartalnej deklaracji, wprowadzenie możliwości rozliczania podatku od importu przez deklaracje VAT, wprowadzenie 50-dniowego terminu zwrotu nadwyżki VAT dla prawie wszystkich podatników, czy wprowadzenie uproszczeń dla składów tzw. magazynów konsygnacyjnych. W ostatnich dniach politycy PO zadeklarowali, że jednym z ich priorytetów będzie przeprowadzenie dużej nowelizacji ustawy o VAT. Warto, żeby pamiętali, że specjalna podkomisja w poprzednim Sejmie, przy dużym zaangażowaniu ekspertów, wypracowała projekt, który w ogromnej większości jest właściwie gotowy do uchwalenia. Źle by się stało, gdyby wyłącznie ze względów politycznych dorobek ten zmarnowano.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Krzysztof Sachs, partner Ernst & Young

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

• KRZYSZTOF SACHS

od lipca 2002 r. pełni obowiązki partnera w Ernst & Young. W maju 2007 r. został też szefem Działu Doradztwa Podatkowego Ernst & Young we Wrocławiu

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »