| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skutki reformy minister Gilowskiej

Skutki reformy minister Gilowskiej

Podatnicy rezygnują ze składania zapytań do urzędów skarbowych o wiążące interpretacje podatkowe, a urzędy też praktycznie przestały je wydawać. To skutek reformy wprowadzonej przez minister Gilowską - czytamy w "Pulsie Biznesu".

 

Sprawdzają się najczarniejsze wizje dotyczące przyszłości interpretacji podatkowych, uznanych za największe osiągnięcie ustawy o swobodzie gospodarczej. Okazuje się, że zmiany przepisów, które weszły w życie 1 lipca 2007 r., skutecznie zniechęcają podatników do występowania o „wiążącą”, a organom fiskalnym umożliwiły zwlekanie z ich wydawaniem. Potwierdzają to najnowsze dane z Ministerstwa Finansów (MF). Od lipca do września złożono tylko 3,9 tys. wniosków o interpretacje, a wydano ich zaledwie... 543! W porównaniu z drugim kwartałem oznacza to spadek liczby wniosków prawie o 80 proc., a wydanych interpretacji aż o 96 proc.! Nie brakuje więc ostrych opinii.

- Minister Gilowska po prostu zamordowała instytucję wiążących interpretacji podatkowych, która tyle pożytku przynosiła przedsiębiorcom. Przestrzegaliśmy, że takie mogą być skutki zmiany przepisów forsowanych przez rząd - grzmi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Wiążące interpretacje prawa podatkowego funkcjonują od 1 stycznia 2005 r. Zostały wprowadzone przez rząd Marka Belki, dzięki usilnym staraniom Rady Przedsiębiorczości, skupiającej największe organizacje pracodawców. W ciągu 2,5 roku do urzędów skarbowych napłynęła fala 160 tys. wniosków. W tym czasie wydano aż 145 tys. interpretacji. Dzięki nim podatnicy mieli pewność rozumienia niejasnego przepisu i jego zastosowania. Dostali gwarancję, że nawet jeśli interpretacja okaże się błędna i zostanie zmieniona, to i tak nie będą musieli płacić zaległego podatku (nie spadną na nich także konsekwencje karno-skarbowe).

 

Więcej na ten temat "Pulsie Biznesu"

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »