| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Chlebowski: Zmiany w podatkach muszą zaczekać

Chlebowski: Zmiany w podatkach muszą zaczekać

Jakie są priorytety nowo powołanej Komisji Finansów Publicznych na początku VI kadencji Sejmu?


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Odpowiada Zbigniew Chlebowski

- Oczywiście projekt budżetu na 2008 rok. To jest absolutny priorytet komisji. Wyraziłem zgodę na przewodniczenie Komisji Finansów Publicznych, żeby sprawnie przebiegały jej prace. Chcemy przyjąć budżet państwa w ustawowym terminie, tak aby do 27 stycznia przesłać uchwaloną ustawę budżetową do Kancelarii Prezydenta RP. Po drugie, trzeba pochylić się na kwestią nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce. Jest już projekt ustawy zgłaszany przez prezydenta Kaczyńskiego, dotyczący przeniesienia nadzoru nad sektorem bankowym do NBP. To kolejna sprawa, którą będzie zajmowała się komisja, i trzecia, najważniejsza, to ustawy okołobudżetowe. Dzisiaj trudno rozstrzygać, jakie projekty ustaw będą towarzyszyły budżetowi w tym przypadku. Zapewne jeszcze w tym tygodniu będę wiedział, jakie ustawy wraz z przyjęciem budżetu trzeba znowelizować.

 

Nie przewiduje pan, że komisja jeszcze przed końcem roku zajmie się zmianami w podatkach, w tym koniecznymi zmianami w opodatkowaniu akcyzą energii elektrycznej oraz długo oczekiwaną przez podatników nowelizacją ustawy o VAT?

- Uważam realnie, że nie można liczyć do końca roku na poważne zmiany i w ustawie o VAT, i ustawie o akcyzie. W najbliższym czasie komisja będzie całkowicie pochłonięta pracami nad budżetem, na które w Sejmie i Senacie zostało półtora miesiąca. Będą one intensywne. Podatki moim zdaniem trzeba w tym momencie potraktować drugoplanowo. Również dlatego, że nie przewidujemy zmian w podatkach niekorzystnych dla podatnika, więc można je wprowadzać w trakcie roku.

 

Czy jest możliwe, aby najważniejsze ustawy, w tym ustawy okołobudżetowe, były wnoszone do Sejmu jako projekty poselskie, a nie rządowe, których tryb przyjmowania jest bardziej czasochłonny?

- Sądzę, że jeżeli budżetowi będą towarzyszyły konieczne ustawy okołobudżetowe, to jedyną możliwością ich przyjęcia będzie tryb inicjatywy poselskiej. Nie ma szans, by rząd w trybie uzgodnień międzyresortowych mógł przygotować jakikolwiek projekt ustawy, który można uchwalić w ciągu dwóch czy trzech miesięcy.

Rozmawiała Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK