| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Chlebowski: Zmiany w podatkach muszą zaczekać

Chlebowski: Zmiany w podatkach muszą zaczekać

Jakie są priorytety nowo powołanej Komisji Finansów Publicznych na początku VI kadencji Sejmu?


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Odpowiada Zbigniew Chlebowski

- Oczywiście projekt budżetu na 2008 rok. To jest absolutny priorytet komisji. Wyraziłem zgodę na przewodniczenie Komisji Finansów Publicznych, żeby sprawnie przebiegały jej prace. Chcemy przyjąć budżet państwa w ustawowym terminie, tak aby do 27 stycznia przesłać uchwaloną ustawę budżetową do Kancelarii Prezydenta RP. Po drugie, trzeba pochylić się na kwestią nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce. Jest już projekt ustawy zgłaszany przez prezydenta Kaczyńskiego, dotyczący przeniesienia nadzoru nad sektorem bankowym do NBP. To kolejna sprawa, którą będzie zajmowała się komisja, i trzecia, najważniejsza, to ustawy okołobudżetowe. Dzisiaj trudno rozstrzygać, jakie projekty ustaw będą towarzyszyły budżetowi w tym przypadku. Zapewne jeszcze w tym tygodniu będę wiedział, jakie ustawy wraz z przyjęciem budżetu trzeba znowelizować.

 

Nie przewiduje pan, że komisja jeszcze przed końcem roku zajmie się zmianami w podatkach, w tym koniecznymi zmianami w opodatkowaniu akcyzą energii elektrycznej oraz długo oczekiwaną przez podatników nowelizacją ustawy o VAT?

- Uważam realnie, że nie można liczyć do końca roku na poważne zmiany i w ustawie o VAT, i ustawie o akcyzie. W najbliższym czasie komisja będzie całkowicie pochłonięta pracami nad budżetem, na które w Sejmie i Senacie zostało półtora miesiąca. Będą one intensywne. Podatki moim zdaniem trzeba w tym momencie potraktować drugoplanowo. Również dlatego, że nie przewidujemy zmian w podatkach niekorzystnych dla podatnika, więc można je wprowadzać w trakcie roku.

 

Czy jest możliwe, aby najważniejsze ustawy, w tym ustawy okołobudżetowe, były wnoszone do Sejmu jako projekty poselskie, a nie rządowe, których tryb przyjmowania jest bardziej czasochłonny?

- Sądzę, że jeżeli budżetowi będą towarzyszyły konieczne ustawy okołobudżetowe, to jedyną możliwością ich przyjęcia będzie tryb inicjatywy poselskiej. Nie ma szans, by rząd w trybie uzgodnień międzyresortowych mógł przygotować jakikolwiek projekt ustawy, który można uchwalić w ciągu dwóch czy trzech miesięcy.

Rozmawiała Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK