| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Samorządowcy pomstują na ulgi podatkowe

Samorządowcy pomstują na ulgi podatkowe

Domagają się od PO rekompensaty za setki milionów złotych, które stracą z powodu wprowadzenia wysokiej ulgi podatkowej na dzieci

 

 

Jego zdaniem sprawę należy rozpatrywać w przypadku każdej gminy odrębnie: - Na pewno spadek dochodów odczują miasta. Być może będą one starały się zrekompensować poniesione straty poprzez zwiększenie podatków lokalnych lub zmniejszenie wydatków.

 

 

Sposób na zwiększenie dochodów znalazła stolica. Chce po raz pierwszy od 70 lat wypuścić obligacje. W przyszłym roku uzyskałaby ok. 1 mld zł, a w latach 2009-13 kolejne 3 mld. W ostatni poniedziałek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała i wzrost dochodów miasta, i rekordowe wydatki.

 

 

- Nie chcemy uchylać ustawy o ulgach prorodzinnych, ale chcemy rekompensaty, np. w postaci zwiększenia udziału w PIT - podkreśla Grobelny. Z takim postulatem wystąpiły już do Platformy Obywatelskiej: Związek Miast Polskich, Związek Województw RP, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP i Związek Powiatów Polskich.

 

 

- Na pewno będziemy w tej sprawie spotykać się z przyszłym rządem Donalda Tuska - zapowiedział wczoraj prezydent Gdańska.

 

 

Co zrobią nowy parlament i nowy rząd? W rozmowie z „Gazetą” Waldemar Pawlak - przyszły wicepremier i minister gospodarki - stwierdził, że ulga prorodzinna „na pewno powinna zostać”. Chciałby ją nawet rozszerzyć na rolników.

 

 

Z kolei wiceszef PO Waldy Dzikowski uważa, że rekompensaty dla samorządów to jedna z pierwszych spraw, którymi powinny się zająć przyszłe sejmowe komisje finansów publicznych oraz samorządowa. - Uchwalenie ulg prorodzinnych to był szlachetny czyn na koniec kadencji. Ale problem polega na tym, że nie zabezpieczyliśmy budżetów gmin - przyznaje. - Teraz trzeba wejść w kontakt z samorządowcami i jak najszybciej ten błąd naprawić.

 

 

- W 2008 r. nie przewiduje się w zrekompensowania jednostkom samorządu terytorialnego skutków wprowadzenia ulgi na dzieci - poinformowało tymczasem „Gazetę” „stare” Ministerstwo Finansów, to kierowane jeszcze przez Zytę Gilowską.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

gazeta.pl
Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK