| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Chlebowski: radykalne podwyżki dla nauczycieli

Chlebowski: radykalne podwyżki dla nauczycieli

W przyszłym roku być może wyższe składki na KRUS od bogatych rolników; za dwa lata płaski podatek z ulgą prorodzinną; po 2012 r. euro zamiast złotego - to najistotniejsze zapowiedzi szefa Klubu Parlamentarnego PO Zbigniewa Chlebowskiego w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

 

W ciągu pierwszych stu dni nowego gabinetu zamierza on - według Chlebowskiego - "uchwalić budżet na 2008 rok, poprawić ustawę o Euro 2012, wyrzucić do kosza złą ustawę o partnerstwie publiczno- prywatnym i przyjąć nową, bo nie wybudujemy w Polsce autostrad bez zaangażowania w publiczne przedsięwzięcia kapitału prywatnego. Zabrać się za naprawę służby zdrowia. Rozwiązać kwestię emerytur pomostowych i zakładów emerytalnych, które będą od 2009 roku wypłacały świadczenia z OFE".

- "Muszą się znaleźć pieniądze na radykalne podwyżki dla nauczycieli, mówi Chlebowski. - Rząd PiS przewidywał dla nich podwyżki 3 proc., my sprawimy, że te podwyżki będą znacznie większe". Pieniędzy na to "będziemy szukać w administracji. Zaczniemy od kancelarii premiera i Kancelarii Prezydenta, gdzie oszczędności będą może i symboliczne, ale pokażą, że jest wola redukcji wydatków. A jest z czego ciąć, bo na administrację publiczną wydajemy 60 mld zł rocznie. Będziemy też chcieli zwiększyć wpływy z prywatyzacji, nawet o 100 proc. To byłby czytelny sygnał, że PO chce ograniczyć rolę polityki w gospodarce"

- "Jeśli nasz rząd szybko zlikwiduje bariery biurokratyczne w gospodarce, możemy mieć nawet 6-6,5-proc. wzrost gospodarczy. A każde 0,5 proc. wzrostu PKB to ok. 1,5 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu".

- "W podatkach w 2008 roku nic się nie wydarzy. One się poważnie zmienią od 2009 roku. Podatek liniowy w tej kadencji zostanie wprowadzony, co najwyżej będzie się nazywał podatkiem płaskim z ulgą prorodzinną".

Ile kosztowałby budżet 15-proc. podatek PIT z ulgą prorodzinną? - "Ok. 12-14 mld zł. Jednak te wyliczenia nie uwzględniają tego, że niski podatek zachęciłby część osób do wyjścia z szarej strefy. A w Polsce szara strefa to 20 proc. PKB, czyli 220-240 mld. Gdyby z tej szarej strefy udało się ściągnąć do budżetu 10 proc., to spokojnie możemy mówić, że koszty tej reformy byłyby niskie. Moglibyśmy sobie pozwolić na równoczesną obniżkę CIT do 15 proc".

- "Jest zgoda naszych koalicjantów z PSL, że jedną z ważniejszych i szybkich decyzji powinno być zróżnicowanie składki na ubezpieczenie społeczne w KRUS. Składka powinna zależeć od wielkości gospodarstwa i areału, który rolnik obsiewa. Oszczędności byłyby już w przyszłym roku".

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK