| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Składka rentowa zostanie obniżona

Składka rentowa zostanie obniżona

Od 2008 roku pracownicy odniosą nie tylko korzyści związane z waloryzacją progów, kwoty wolnej i kosztów. Zyskają też na składce rentowej, która została obniżona z 3,5 do 1,5 proc.


Obniżenie składki rentowej płaconej z wynagrodzenia brutto pracownika zostało wpisane do ustawy o systemie opieki społecznej i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Od tego dnia składka rentowa opłacana przez pracownika za pośrednictwem pracodawcy wyniesie 1,5 proc. i obniży się z obecnych 3,5 proc. Ewentualne zablokowanie obniżenia składki rentowej musiałoby się wiązać z nowelizacją ustawy.

Również pracodawcy opłacający składkę rentową za siebie skorzystają z niższej sto-py, która spadnie z 6,5 do 4,5 proc.

Pracownicy w wyniku zmniejszenia składki rentowej otrzymają większe wynagrodzenie netto. Paradoksalnie jednak będą musieli zapłacić wyższą składkę zdrowotną i podatek. Wynika to z tego, że zmniejszenie składki rentowej powoduje zwiększenie podstawy opodatkowania PIT oraz naliczania składki zdrowotnej.

Pracownicy już raz odczuli w tym roku wzrost pensji netto, kiedy to od 1 lipca 2007 r. składka rentowa płacona przez nich została obniżona z 6,5 do 3,5 proc.

Należy przypomnieć, że składka zdrowotna wynosi 9 proc., a podstawą jej obliczenia jest przychód pracownika brutto po pomniejszeniu składek emerytalno-rentowych (emerytalnej, rentowej, chorobowej). Przy czym w wysokości 7,75 proc. zostaje ona odliczana bezpośrednio od podatku (zaliczki na podatek), a pozostałą część, czyli 1,25 proc., pracownik już musi sfinansować z własnej kieszeni.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK