| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dzięki zmianom podatnicy mogą zaoszczędzić kilkaset złotych

Dzięki zmianom podatnicy mogą zaoszczędzić kilkaset złotych

Od 2008 roku będą obowiązywać zwaloryzowana skala podatkowa PIT i wyższe koszty dla pracowników. W przyszłorocznej skali podwyższony zostanie tylko pierwszy próg podatkowy i kwota wolna od podatku. W konsekwencji podatnicy zaoszczędzą kilkaset złotych, a pracodawcy mogą mieć problem z obliczaniem nowych limitów.

- Zmiany te miały bowiem w założeniu odzwierciedlać poziom inflacji, zapobiegając realnemu wzrostowi stopnia opodatkowania pomimo niezmieniających się przepisów. Dlatego też zmiany w ustawie o PIT będą skutkować raczej trud- nościami dla pracodawców związanymi z koniecznością uwzględnienia nowych limitów niż znaczącymi pozytywnymi efektami dla podatników - uważa Tomasz Rysiak.

Obecne brzmienie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mylące. Na ten aspekt zwrócił uwagę Maciej Hadas, senior konsultant z departamentu doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, który w rozmowie z nami stwierdził, że dzisiejsze przepisy ustawy o PIT sugerują, że skala podatkowa ma tylko dwa progi podatkowe - 18 i 32 proc. A to nie prawda. Należy bowiem podkreślić, że nowa, dwustopniowa skala podatkowa zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2009 r. Przepisów z obowiązującą w 2008 roku skalą szukać musimy w przepisach przejściowych do nowelizacji PIT, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2007 r. A to może być mylące zarówno dla podatników, jak i płatników.

- W 2008 roku będziemy się rozliczać według takich samych stawek podatkowych, jakie obowiązują w 2007 roku, czyli 19, 30 i 40 proc., z tym że podwyższeniu ulegnie kwota wolna od podatku z 572,54 zł do 586,85 zł. Również pierwszy próg skali zwiększy się z kwoty 43 405 zł do 44 490 zł - podkreślił ekspert z HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

Dodatkowo podwyższeniu ulegną koszty uzyskania przychodów. O ile w 2007 roku miesięczne koszty dla podatnika uzyskującego przychody z tytułu jednego stosunku pracy wynosiły miesięcznie 108,50 zł, a za rok podatkowy nie więcej niż 1302 zł, o tyle w przyszłym roku będzie to odpowiednio 111,25 zł miesięcznie i nie więcej niż 1335 zł.

- Teoretycznie jest to sytuacja korzystna dla podatników, gdyż podstawa obliczenia należnego podatku będzie odpowiednio mniejsza, w wyniku czego będziemy płacić niższe podatki. W praktyce jednak zmniejszenie ciężaru podatkowego przy stale rosnących kosztach utrzymania jest symboliczne - podsumował Maciej Hadas.

Zgodnie z obecnymi przepisami w 2008 roku będziemy kontynuować stosowanie tzw. odmrożonej skali podatkowej PIT. Marcin Radwan, doradca podatkowy, partner w Tax- point wyjaśnia, że w stosunku do roku obecnego w niewielkim stopniu zwiększony będzie pierwszy próg podatkowy (do 44 490 zł) oraz kwota zmniejszająca podatek dla wszystkich podatników (do 586,85 zł). Nie ulegnie zmianie wysokość stawek podatku oraz kwota określająca drugi, najwyższy, próg skali podatkowej. Kwota wolna od podatku, tj. graniczna kwota dochodu, którego osiągnięcie w skali roku nie będzie skutkowało koniecznością zapłaty podatku, wyniesie 3091 zł (w 2007 roku jest to 3015 zł).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK