| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spadek z USA - podatek w Polsce

Spadek z USA - podatek w Polsce

Nabyty przez Polaka spadek z USA, który podlega tam opodatkowaniu, powinien zostać opodatkowany także podatkiem od spadków i darowizn w Polsce.


INTERPRETACJA

Izba Skarbowa w Łodzi rozstrzygnęła kwestię, czy nabycie spadku (przez Polaka) podlegające opodatkowaniu w USA podlega również podatkowi spadkowemu w Polsce. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana między rządami Polski i USA 8 października 1974 r. (Dz.U. z 1976 r. nr 31, poz. 178) wymienia podatki, jakich umowa ta dotyczy w Polsce. Są to podatek dochodowy, od wynagrodzeń i wyrównawczy. Umowa ta nie wymienia natomiast podatku od nabycia spadku. Generalnie są to podatki od dochodu, a więc nie jest możliwe uznanie, że umowa ta ma zastosowanie do opodatkowania nabycia majątku tytułem dziedziczenia. Zgodnie z art. 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą oraz praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi od spadków i darowizn, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Polski.

W konsekwencji, nabycie omawianego spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w Polsce.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 listopada 2007 r. (nr IV/4306-0002/IN/07/MM)

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »