| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochody z unijnych środków bez PIT

Dochody z unijnych środków bez PIT

Wynagrodzenia osób bezpośrednio realizujących cele projektów pomocowych wypłacane z unijnych środków są zwolnione z PIT.


ORZECZENIE

Podatniczka wygrała konkurs na realizację dwóch projektów typu nonprofit finansowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości z unijnych środków pomocowych. Celem projektów była organizacja szkoleń dla pracowników przedsiębiorstw. W związku tym podatniczka zwróciła się do organów podatkowych o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w kwestii zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT z tego podatku wynagrodzeń osób przeprowadzających szkolenia.

Organy podatkowe stwierdziły, że w sprawie kluczową rolę pełni sposób wypłaty środków - podatniczka otrzymywała je z budżetu państwa, który dopiero później odbierał ich równowartość z Europejskiego Funduszu Społecznego. W konsekwencji organy doszły do wniosku, że pieniądze wypłacane podatniczce nie pochodziły bezpośrednio z Unii Europejskiej oraz nie były bezzwrotne, a w związku z tym nie można zastosować zwolnienia podatkowego.

Podatniczka twierdziła, że sposób wypłaty środków unijnych oraz ich przepływ jest regulowaną w każdym kraju członkowskim odrębnie kwestią techniczną, która nie wpływa na źródło ich pochodzenia. Wskazała na zakaz refinansowania budżetu państwa przy pomocy unijnych środków pomocowych, do czego sprowadza się opodatkowanie pochodzących z owych środków wynagrodzeń. Z tą argumentacją zgodził się gliwicki WSA uchylając zaskarżoną przez podatniczkę decyzję.

Sygn. akt I SA/Gl 308/07

WOJCIECH SABLIK

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK