| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ryczałt rozliczany za pomocą faktur

Ryczałt rozliczany za pomocą faktur

Przyznawany posłom ryczałt musi zostać rozliczony za pomocą faktur. Muszą być one przechowywane co najmniej pięć lat.


Posłowie i senatorowie posiadają swoje biura. Jak wyjaśnia Małgorzata Dankowska, konsultant w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, biura poselskie i senatorskie nie prowadzą działalności gospodarczej; nie są ani osobami prawnymi, ani jednostkami nieposiadającymi osobowości prawnej. W związku z tym nie prowadzą typowej księgowości i rozliczeń podatkowych. Według eksperta z tego względu nie ciąży na nich obowiązek identyfikacyjny. Identyfikatorem biura jest numer NIP posła/senatora oraz uzupełniająco numer REGON biura.

- Posłowie i senatorowie na prowadzenie biura wykorzystują ryczałty przyznawane przez Kancelarię Sejmu lub Senat - podkreśla nasza rozmówczyni. Wyjaśnia, że rozliczenie ryczałtu dokonywane jest na kartach rozliczeniowych na podstawie faktur VAT lub rachunków, których oryginały muszą być przechowywane w biurach lub w archiwum Sejmu/Senatu przez pięć lat. Środki finansowe, które nie zostały wydane w danym roku bądź przed upływem kadencji kończącej się w trakcie trwania roku, podlegają zwrotowi do kancelarii.

Małgorzata Dankowska przypomina również, że w przypadku zatrudnienia np. asystenta, poseł czy senator zobowiązany jest jako pracodawca do wypełnienia obowiązków płatnika oraz do przedłożenia właściwym organom informacji, deklaracji oraz sprawozdań w sposób i w terminach ustalonych przez przepisy o PIT i systemie ubezpieczeń społecznych.

- Składniki majątkowe (rzeczowe aktywa trwałe i obrotowe) użytkowane w biurach stanowią własność kancelarii i należy je rozliczyć na podstawie spisu z natury oraz protokołów zdawczo-odbiorczych - twierdzi rozmówczyni. Podkreśla, że biura prowadzą ewidencję środków trwałych na podstawie protokołów odbioru oraz dowodów zakupu tych środków. Komputerowe księgi inwentarzowe prowadzone są przez biura kancelarii.

Ważne!

W przypadku zatrudnienia np. asystenta, poseł czy senator zobowiązany jest jako pracodawca do wypełnienia obowiązków płatnika oraz do przedłożenia właściwym organom informacji, deklaracji i sprawozdań w terminach ustalonych przez przepisy o PIT i systemie ubezpieczeń społecznych

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK