| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tusk o decyzji w sprawie składki rentowej

Tusk o decyzji w sprawie składki rentowej

Uchwalona przez poprzedni Sejm obniżka składki rentowej pozostanie najprawdopodobniej bez zmian - poinformował w sobotę w Sejmie podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk, przed rozpoczęciem pierwszego czytania ustawy budżetowej.

 

"Pan minister Rostowski (minister finansów, Jacek Rostowski - PAP) także to potwierdzi, że dotychczasowe ustawowe rozstrzygnięcia utrzyma najprawdopodobniej w mocy. I to oczywiście stawia przed nami jeszcze większe wyzwania" - powiedział Tusk.

Od 1 lipca 2007 r. składka rentowa płacona przez pracowników została obniżona o 3 pkt. proc. Następnie od 1 stycznia 2008 r. składka ma być obniżona o kolejne 4 pkt. proc. - po 2 pkt. po stronie pracowników i pracodawców. Przed redukcją wynosiła ona 13 proc. Po całkowitej redukcji składka płacona przez pracowników wyniesie 1,5 proc., a przez pracodawców - 4,5 proc.

Pod koniec października br. PO zapowiadała, że możliwe jest rozważenie wycofania się z drugiego etapu obniżki składki rentowej. PO zamierzała zaoszczędzone w ten sposób środki (9-11 mld zł) przeznaczyć na podwyżki dla nauczycieli i obniżenie deficytu do 25 mld zł z 28,16 mld zł zaplanowanych przez ustępujący rząd. W sobotę premier Tusk zapowiedział zaś, że rząd chce obniżyć deficyt budżetowy do 27 mld zł.

Planowano też, że tylko w przypadku ludzi wchodzących na rynek pracy oraz osób z najniższymi zarobkami składka miała by spaść o 4 pkt. proc.

Prezes ZUS Paweł Wypych sygnalizował wówczas, że wycofanie się z obniżki składki rentowej dla wszystkich oznaczałaby konieczność poświęcenia dodatkowo pół roku na przygotowanie nowej wersji programu Płatnik, obsługującego płatności składek przyjmowanych przez ZUS.

PiS: obniżenie składki rentowej dotyczy 14 mln osób

Obniżenie składki rentowej w przyszłym roku oznacza wzrost wynagrodzeń netto dla około 14 mln podatników - powiedziała w sobotę w Sejmie Aleksandra Natalli-Świat (PiS).

W Sejmie trwa debata nad projektem budżetu na 2008 rok.

Po wyborach parlamentarnych nowy rząd przyjął projekt budżetu przygotowany przez poprzedni gabinet i ponownie przesłał do Sejmu. Izba nie mogła pracować nad "starym" projektem ze względu na tzw. zasadę dyskontynuacji.

Natalli-Świat powiedziała, że według prognoz na rok 2008 liczba bezrobotnych ma się zmniejszyć do około 1,5 mln osób, a bezrobocie wynosić będzie 9,9 proc. Inflacja pozostaje pod kontrolą, a w 2008 r. roczny wzrost cen usług konsumpcyjnych wyniesie 2,3 proc. W 2008 roku zakończy się likwidacja tzw. starego portfela w rentach i emeryturach.

Zdaniem przedstawicielki PiS, wzrost dochodów budżetu w 2008 roku w stosunku do 2007 wynika ze wzrostu dochodów pochodzących ze środków Unii Europejskiej oraz wzrostu dochodów podatkowych i niepodatkowych. Wśród dochodów podatkowych największe znacznie będzie miał wzrost podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych.

Zwróciła uwagę, że wydatki na 2008 r. są wyższe od zaplanowanych na 2007 r., ale wynika to ze znacznego wzrostu wydatków na finansowanie projektów z udziałem środków Unii Europejskiej, które rosną z 24 mld zł do ponad 45 mld zł.

Natalli-Świat powiedziała również, że dług publiczny ma wynieść w roku 2007 i 2008 w odniesieniu do instytucji rządowych i samorządowych odpowiednio 47 proc. oraz 47,7 proc. PKB. Jej zdaniem, jest to wyraźnie poniżej zawartego w ustawie o finansach publicznych progu oszczędnościowego 60 proc., a także kryterium konwergencji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK