| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Emeryt skorzysta z ulgi na internet

Emeryt skorzysta z ulgi na internet

Ulga na internet przysługuje podatnikom, którzy ponieśli w ciągu roku wydatki na dostęp do sieci. Z odliczenia skorzysta również emeryt, ale będzie musiał złożyć samodzielnie zeznanie roczne.


Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem zwolnionych oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Oznacza to, że dochody uzyskiwane przez emerytów są również opodatkowane PIT. W tym jednak przypadku rozliczenia rocznego za nich dokonuje organ rentowy na druku PIT-40A.

Organy rentowe są obowiązane, w terminie do końca lutego, po upływie roku podatkowego, sporządzić i przekazać roczne obliczenie podatku, podatnikom uzyskującym dochód z emerytur, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych oraz urzędowi skarbowemu. Emeryci nie muszą więc rozliczać się z uzyskanych kwot od organu rentowego, np. ZUS. Jednak w przypadku, gdy emeryt chce skorzystać z ulgi na internet, musi złożyć oddzielne zeznanie roczne, którego podstawę rozliczenia będzie stanowił PIT-40A. Odliczenie przysługuje w zeznaniu składanym na druku PIT-37 od dochodu, który wynika z otrzymanego PIT-40A. W przypadku gdy emeryt uzyskiwał oprócz emerytury jeszcze inne dochody, np. z działalności gospodarczej, będzie musiał złożyć zeznanie rocz-ne na druku PIT-36. W tym zeznaniu odliczenie wydatków na internet nastąpi od sumy dochodów z emerytury i działalności gospodarczej.

Ulga na internet przysługuje pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, wysokość odliczenia jest limitowana i nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Po drugie, można odliczyć wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania. Musi być więc na fakturze potwierdzającej wydatek wyszczególniony adres zamieszkania podatnika, a nie adres innej osoby.

Należy też pamiętać, że wysokość wydatków na internet dokumentuje się fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Podatnicy, czyli dostarczyciele usługi dostępu do internetu, są obowiązani wystawić fakturę VAT stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Przy czym na takiej fakturze nie jest potrzebny NIP i podpis emeryta, który otrzymał fakturę VAT. Bez tych dwóch elementów będzie ona i tak uprawniała do skorzystania z ulgi na internet.

760 złotych można odliczyć w ramach ulgi na internet

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »