| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradca zachowa uprawnienia

Doradca zachowa uprawnienia

Doradcy podatkowi będą mogli prowadzić ewidencje i księgi podatkowe. Będą też mieli prawo do wykonywania zawodu osobiście lub w spółkach osobowych.

 

Wszystko wskazuje na to, że do 5 grudnia zakończy się proces legislacyjny związany z nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym. Na wczorajszym posiedzeniu Senat przyjął nowelizację ustawy bez poprawek. Dla doradców podatkowych oraz osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oznacza to, że bez przeszkód będą mogli prowadzić ewidencje i księgi podatkowe. Z ustawy nie zniknie także przepis uprawniający doradców podatkowych do wykonywania zawodu osobiście lub w spółkach osobowych.

Nowelizacja stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 42/05), który zakwestionował jedynie tryb wprowadzenia przepisów dotyczących sporządzania ewidencji podatkowych oraz wykonywania osobiście zawodu przez doradców. Trybunał Konstytucyjny dał ustawodawcy czas do 5 grudnia na wprowadzenie tych przepisów zgodnie z konstytucyjną procedurą legislacyjną. Jeśli jednak parlament i prezydent nie zdążyliby do tego czasu znowelizować ustawy o doradztwie podatkowym, przepisy zniknęłyby z ustawy. W konsekwencji istniało niebezpieczeństwo, że z czynności doradztwa podatkowego wyłączone zostanie prowadzenie ewidencji podatkowych. Zniknąłby też przepis umożliwiający wykonywanie zawodu doradcy osobiście.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych uspokajała jednak, że nawet jeśli nie udałoby się znowelizować ustawy do 5 grudnia, doradcy mogliby prowadzić dotychczasową działalność, ponieważ korzystają z praw nabytych. Uzyskane uprawnienia doradcy podatkowego nie straciłyby więc obowiązującej mocy.

Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK