| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rzecznik za wsparciem dla konkretnych osób

Rzecznik za wsparciem dla konkretnych osób

Rzecznik praw obywatelskich zaapelował o umożliwienie podatnikom wskazywania konkretnego beneficjenta wpłaty 1 proc. podatku.


W wystąpieniu do ministra finansów rzecznik praw obywatelskich podkreśla, że zmiana przepisów od 1 stycznia 2007 r. spowodowała, że wszystkie wpłaty 1 proc. podatku będą kierowane na jedno wspólne konto fundacji, które będą decydowały, jak rozdzielić uzyskane środki. W jego ocenie ustawodawcy nie chodzi-ło jednak o wyłączenie możliwości wskazania konkretnej osoby. Zmiana była podyktowana ułatwieniem podatnikom przekazywania 1 proc. podatku. Rzecznik zauważa jednak, że po zmianie przepisów podatnicy stracili możliwość wskazania konkretnego beneficjenta wpłaty. Do tej pory podatnicy, dokonując wpłaty na rzecz np. fundacji, mogli na blankiecie wpłaty dodatkowo zaznaczyć, jaki podopieczny organizacji ma otrzymać wsparcie. Organy podatkowe nie kwestionowały takiej sytuacji. Od 1 stycznia 2007 r. zgodnie z przepisami ustawy o PIT podatnik w zeznaniu podatkowym będzie wskazywał nazwę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Pieniądze na konta organizacji trafią za pośrednictwem fiskusa.

W ocenie RPO w aktualnym stanie prawnym osoby niepełnosprawne zostały pozbawione istotnego, często jedynego źródła dochodu pozwalającego na sfinansowanie niezbędnego leczenia lub zabiegów rehabilitacyjnych. Dlatego rzecznik zaapelował do MF o wydanie interpretacji dopuszczającej wskazanie przez podatników w zeznaniach rocznych obok nazwy fundacji i numeru wpisu do KRS również danych personalnych konkretnej osoby fizycznej lub/i jej numeru ewidencyjnego nadanego przez fundację. RPO zaapelował też o zobowiązanie naczelników urzędów skarbowych do przekazania 1 proc. podatku na rzecz tak wskazanego beneficjenta.

Sprawą przekazywania 1 proc. podatku interesują się także parlamentarzyści. Spośród trzech interpelacji poselskich dotyczących PIT dwie dotyczą przekazywania 1 proc. podatku.

1 proc. podatku można przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK