| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > "Rzeczpospolita": Spółki menedżerskie na celowniku fiskusa

"Rzeczpospolita": Spółki menedżerskie na celowniku fiskusa

Urzędy skarbowe przez półtora roku zgadzały się na podatek liniowy i wyższe koszty u menedżerów działających w spółce jawnej lub komandytowej. Teraz niespodziewanie zmieniły zdanie - pisze "Rzeczpospolita".

 

Menedżer nie może się rozliczać jak przedsiębiorca, nawet gdy jest wspólnikiem spółki osobowej - twierdzi warszawska oraz bydgoska izba skarbowa. Sytuacja kadry kierowniczej zmienia się więc jak w kalejdoskopie. Jeszcze parę miesięcy temu wydawało się, że znalazła sposób na fiskusa. Urzędy seryjnie akceptowały bowiem korzystne opodatkowanie w spółkach menedżerskich

 

Przypomnijmy: Menedżerom nie przysługuje stawka liniowa. Płacą podatek według skali 19, 30 albo 40 proc. Nie mogą też odliczać kosztów prowadzenia firmy - wydatków na samochód, telefon, siedzibę, podróże służbowe. Ich przychody rozlicza płatnik, potrącając ryczałtowe koszty (tak jak u pracowników). Kadra kierownicza płaci więc wyższe podatki niż inne grupy zawodowe, które mogą rozliczać przychody z własnej firmy. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 19 lipca 2007 r. (sygn. K 11/06)

 

Kadra kierownicza próbuje ominąć podatkowe ograniczenia. Najbezpieczniejszym sposobem wydawały się właśnie spółki menedżerskie, czyli zakładanie spółki jawnej albo komandytowej i podpisywanie umowy o zarządzanie. Dzieki nim menedżer może płacić 19-proc. liniowy podatek i odliczać firmowe koszty.

 

Co na to organy podatkowe? Menedżerów, którzy jeszcze parę miesięcy temu występowali o interpretacje, spotkała miła niespodzianka.

 

- Otrzymaliśmy około 30 pozytywnych stanowisk urzędów w tej sprawie - mówi Beata Hudziak z HLB Frąckowiak i Wspólnicy. - Do tej pory ich nie zmieniono ani nie uchylono.

 

Niestety w listopadzie fiskus wykonał zwrot o 180 stopni. Zarówno Izba Skarbowa w Warszawie, jak i w Bydgoszczy nie mają wątpliwości: spółka nie może wykonywać czynności zarządczych, stroną kontraktu jest więc menedżer - konkretna osoba. Wykonuje on działalność osobistą, a nie gospodarczą, co wynika z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, który jest przepisem szczególnym w stosunku do regulacji mówiącej o przychodach z udziału w spółce osobowej.

 

Więcej w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej"

 

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK