| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niejasne przepisy w ustawie o VAT

Niejasne przepisy w ustawie o VAT

Pierwsze miesiące obowiązywania przepisów nowej ustawy o VAT pokazują, że podatnicy mają wiele problemów ze stosowaniem jej przepisów. Dotyczy to m.in. opodatkowania zaliczek, gdyż od 1 maja 2004 r. obowiązuje nowa zasada, zgodnie z którą wszystkie otrzymywane przez podatnika zaliczki są opodatkowane.

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o VAT. Zarówno podatnicy, jak i eksperci podatkowi śledzą wszystkie decyzje ustawodawcy z nadzieją, że zmiany ułatwią stosowanie przepisów podatkowych.

Projektowane zmiany dotyczą m.in. wydatków reklamowych, zmiany definicji podatnika, określania podstawy opodatkowania (ze szczególnym uwzględnieniem dotacji i subwencji) oraz tzw. ulgi na złe długi. Tematyka zmian w ustawie o VAT, a także problemów podatników ze stosowaniem nowych przepisów o VAT w praktyce była tematem konferencji zorganizowanej przez Centrum Treningu Biznesowego oraz Baker & McKenzie spółkę doradztwa podatkowego. Jak powiedział Mirosław Barszcz z Baker & McKenzie, jest szansa na to, że przynajmniej niektóre procedury VAT będą prostsze. Dotyczy to np. transakcji międzynarodowych, w przypadku których wymagane jest posiadanie tzw. czwartego dokumentu potwierdzającego przez nabywcę przyjęcie towarów. O ile zostanie przyjęta stosowna zmiana, posiadanie takiego dokumentu będzie fakultatywne.

Mówiono również o polskim VAT w kontekście orzecznictwa ETS i VI dyrektywy. Jak się okazuje, nie wszyscy podatnicy zdają sobie sprawę, że nasz system VAT powinien być dostosowany do wymogów unijnych, a z tym wiążą się określone prawa podatnika.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »