| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niejasne przepisy w ustawie o VAT

Niejasne przepisy w ustawie o VAT

Pierwsze miesiące obowiązywania przepisów nowej ustawy o VAT pokazują, że podatnicy mają wiele problemów ze stosowaniem jej przepisów. Dotyczy to m.in. opodatkowania zaliczek, gdyż od 1 maja 2004 r. obowiązuje nowa zasada, zgodnie z którą wszystkie otrzymywane przez podatnika zaliczki są opodatkowane.

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o VAT. Zarówno podatnicy, jak i eksperci podatkowi śledzą wszystkie decyzje ustawodawcy z nadzieją, że zmiany ułatwią stosowanie przepisów podatkowych.

Projektowane zmiany dotyczą m.in. wydatków reklamowych, zmiany definicji podatnika, określania podstawy opodatkowania (ze szczególnym uwzględnieniem dotacji i subwencji) oraz tzw. ulgi na złe długi. Tematyka zmian w ustawie o VAT, a także problemów podatników ze stosowaniem nowych przepisów o VAT w praktyce była tematem konferencji zorganizowanej przez Centrum Treningu Biznesowego oraz Baker & McKenzie spółkę doradztwa podatkowego. Jak powiedział Mirosław Barszcz z Baker & McKenzie, jest szansa na to, że przynajmniej niektóre procedury VAT będą prostsze. Dotyczy to np. transakcji międzynarodowych, w przypadku których wymagane jest posiadanie tzw. czwartego dokumentu potwierdzającego przez nabywcę przyjęcie towarów. O ile zostanie przyjęta stosowna zmiana, posiadanie takiego dokumentu będzie fakultatywne.

Mówiono również o polskim VAT w kontekście orzecznictwa ETS i VI dyrektywy. Jak się okazuje, nie wszyscy podatnicy zdają sobie sprawę, że nasz system VAT powinien być dostosowany do wymogów unijnych, a z tym wiążą się określone prawa podatnika.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK