| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od nowego roku limit ulgi odsetkowej większy o 23 870 zł

Od nowego roku limit ulgi odsetkowej większy o 23 870 zł

Od nowego roku limit ulgi odsetkowej wzrośnie do 212 870 zł. Podatnicy, którzy wzięli duże kredyty, będą mogli odliczyć odsetki od dodatkowych 23 870 zł.


Ulga odsetkowa została ograniczona limitem kwotowym. Jest to ta część kredytu, od której można odliczyć odsetki. Limit jest wyznaczany na podstawie iloczynu 70 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy. Od początku obowiązywania ulgi limit wynosił 189 tys. zł.

Jak zauważa Agata Deptuch, starszy konsultant, doradca podatkowy, w PricewaterhouseCoopers, ceny mieszkań bardzo wzrosły, a limit, który jest obliczany na podstawie danych statystycznych GUS ani drgnął przez kilka lat.

Teraz GUS ogłosił nowe dane, ale to i tak nie przystaje do średnich cen z dużych miast. Według danych statystycznych cena 1 mkw. wyniosła w III kwartale 2007 r. 3041 zł. Po jego przemnożeniu przez 70 otrzymujemy kwotę równą 212 870 zł. Tyle powinien wynosić przyszłoroczny limit ulgi odsetkowej. Choć podatnik będzie mógł odliczyć odsetki od większej kwoty kredytu (różnica między obowiązującym obecnie limitem a nowym to 23 870 zł), patrząc na ceny mieszkań podatnicy mogą czuć pewien niedosyt. Dlaczego wskaźnik jest tak niski?

Jak wyjaśnia Agata Deptuch, wskaźnik ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytku ustalany jest na podstawie przeciętnych dla całego kraju nakładów poniesionych przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku.

- W ustalaniu wskaźnika uwzględnia się nakłady poniesione na budowę nowych budynków mieszkalnych (innych niż jednorodzinne) przez inwestorów innych niż indywidualni, czyli innych niż budujący budynki mieszkalne na własne potrzeby mieszkalne - dodaje.

Jak podkreśla ekspert, wskaźnik ogłaszany przez GUS nie może być porównywany do ceny 1 mkw. mieszkań oferowanych obecnie na rynku mieszkaniowym, gdyż cena, oprócz kosztów wybudowania danej nieruchomości zawiera marżę dewelopera (a tej nie uwzględnia wskaźnik).

- Jeżeli za przykładowe średnie ceny 1 mkw. mieszkania w październiku 2007 r. uznać w Warszawie 9710 zł, w Krakowie 8458 zł, w Gdańsku 6838 zł, to na kupno np. 50-metrowego mieszkania w Warszawie musimy wydać średnio 485 500 zł, a to przewyższa limit wyznaczony na potrzeby ulgi na przyszły rok średnio dwa razy - mówi Agata Deptuch.

W przypadku dużych kredytów podatnik musi ograniczyć swoje odliczenie. Jeżeli podatnik zaciągnął wysoki kredyt (np. 485 500 zł), nie będzie mógł odliczyć odsetek od całości, tylko od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty wyznaczonego limitu (czyli 212 870 zł).

Przypominamy że ulga odsetkowa została zlikwidowana z końcem 2006 roku. Podatnicy mogą z niej korzystać tylko na zasadzie praw nabytych.

212 870 złotych wynosi limit ulgi odsetkowej

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK