| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak ująć w księgach firmy kredyty i pożyczki

Jak ująć w księgach firmy kredyty i pożyczki

Prezentacja kredytów w bilansie
W bilansie kredyty wykazuje się w wierszach:
• B. II. 1 – Zobowiązania długoterminowe – wobec jednostek powiązanych,
• B. II. 2a – Zobowiązania długoterminowe – wobec pozostałych jednostek (kredyty i pożyczki).
W tych pozycjach wykazywane są kredyty, których spłata wymagalna jest po 12 miesiącach od dnia bilansowego (część długoterminowa):
• B. III. 1b – Zobowiązania krótkoterminowe – wobec jednostek powiązanych (inne),
• B. III. 2a – Zobowiązania krótkoterminowe – wobec pozostałych jednostek (kredyty i pożyczki).
W tych pozycjach wykazywane są kredyty, których spłata wymagalna jest w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego (część krótkoterminowa).
W wymienionych pozycjach prezentuje się kredyty zaciągnięte bez względu na ich przeznaczenie, a więc czy na sfinansowanie nabycia i budowy środków trwałych czy też na zakup innych składników majątku trwałego oraz aktywów obrotowych, wyrażone zarówno w walucie krajowej, jak i zagranicznej.
W „dodatkowych informacjach i objaśnieniach” (pkt 1.12) należy ujawnić wykaz grup zobowiązań zabezpieczonych na majątku jednostki – ze wskazaniem jego rodzaju – w tym również z tytułu zaciągniętych kredytów.
SŁOWNICZEK
KREDYT BANKOWY – kredyt, w ramach którego bank jako kredytodawca przekazuje na warunkach zawartych w umowie kredytowej określoną sumę swojemu klientowi – kredytobiorcy.
KREDYT DENOMINOWANY W ZŁOTYCH – kredyt wypłacany przez bank w polskiej walucie po przeliczeniu kwoty kredytu z waluty obcej według odpowiedniego kursu; jego spłata odbywa się także w złotówkach poprzez przeliczanie rat z waluty obcej, według obowiązującego w danym dniu w banku kursu.
OPROCENTOWANIE ZMIENNE I STAŁE – oprocentowanie zmieniające się wraz ze zmianą stóp procentowych na zasadach ściśle określonych w umowie kredytowej, natomiast oprocentowanie stałe nie zmienia się przez cały czas spłaty kredytu.
POŻYCZKA – przez umowę pożyczki pożyczkodawca przenosi na własność pożyczkobiorcy środki pieniężne lub rzeczy oznaczone co do gatunku, a pożyczkobiorca zobowiązuje się je zwrócić w określonym w umowie terminie.
RATY MALEJĄCE I RATY RÓWNE – kredyt można spłacać w równych ratach lub w ratach malejących, te drugie są na początku większe niż raty równe, po czym stopniowo maleją i w końcowym okresie spłaty kredytu stają się niższe od rat równych. Raty malejące są z reguły korzystniejsze.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK