| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak ująć w księgach firmy kredyty i pożyczki

Jak ująć w księgach firmy kredyty i pożyczki

Prezentacja kredytów w bilansie
W bilansie kredyty wykazuje się w wierszach:
• B. II. 1 – Zobowiązania długoterminowe – wobec jednostek powiązanych,
• B. II. 2a – Zobowiązania długoterminowe – wobec pozostałych jednostek (kredyty i pożyczki).
W tych pozycjach wykazywane są kredyty, których spłata wymagalna jest po 12 miesiącach od dnia bilansowego (część długoterminowa):
• B. III. 1b – Zobowiązania krótkoterminowe – wobec jednostek powiązanych (inne),
• B. III. 2a – Zobowiązania krótkoterminowe – wobec pozostałych jednostek (kredyty i pożyczki).
W tych pozycjach wykazywane są kredyty, których spłata wymagalna jest w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego (część krótkoterminowa).
W wymienionych pozycjach prezentuje się kredyty zaciągnięte bez względu na ich przeznaczenie, a więc czy na sfinansowanie nabycia i budowy środków trwałych czy też na zakup innych składników majątku trwałego oraz aktywów obrotowych, wyrażone zarówno w walucie krajowej, jak i zagranicznej.
W „dodatkowych informacjach i objaśnieniach” (pkt 1.12) należy ujawnić wykaz grup zobowiązań zabezpieczonych na majątku jednostki – ze wskazaniem jego rodzaju – w tym również z tytułu zaciągniętych kredytów.
SŁOWNICZEK
KREDYT BANKOWY – kredyt, w ramach którego bank jako kredytodawca przekazuje na warunkach zawartych w umowie kredytowej określoną sumę swojemu klientowi – kredytobiorcy.
KREDYT DENOMINOWANY W ZŁOTYCH – kredyt wypłacany przez bank w polskiej walucie po przeliczeniu kwoty kredytu z waluty obcej według odpowiedniego kursu; jego spłata odbywa się także w złotówkach poprzez przeliczanie rat z waluty obcej, według obowiązującego w danym dniu w banku kursu.
OPROCENTOWANIE ZMIENNE I STAŁE – oprocentowanie zmieniające się wraz ze zmianą stóp procentowych na zasadach ściśle określonych w umowie kredytowej, natomiast oprocentowanie stałe nie zmienia się przez cały czas spłaty kredytu.
POŻYCZKA – przez umowę pożyczki pożyczkodawca przenosi na własność pożyczkobiorcy środki pieniężne lub rzeczy oznaczone co do gatunku, a pożyczkobiorca zobowiązuje się je zwrócić w określonym w umowie terminie.
RATY MALEJĄCE I RATY RÓWNE – kredyt można spłacać w równych ratach lub w ratach malejących, te drugie są na początku większe niż raty równe, po czym stopniowo maleją i w końcowym okresie spłaty kredytu stają się niższe od rat równych. Raty malejące są z reguły korzystniejsze.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK