| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > GUS. PKB w 2004 r. zwiększył się o 5,4 proc.

GUS. PKB w 2004 r. zwiększył się o 5,4 proc.

W ubiegłym roku produkt krajowy brutto zwiększył się realnie o 5,4 proc. Było to znacznie szybsze tempo wzrostu gospodarczego od notowanego w sześciu poprzednich latach. Poprawiły się też inwestycje, ale nadal nie były one imponujące.

W ubiegłym roku gospodarka rozwijała się szybko. – Pierwszy rok naszego członkostwa w Unii Europejskiej był bez wątpienia okresem, kiedy mówiąc o rozwoju gospodarczym, możemy odczuwać satysfakcję z naszych dokonań – powiedział podczas konferencji prasowej Tadeusz Toczyński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

– Według wstępnych szacunków produkt krajowy brutto, liczony w cenach stałych, wzrósł w 2004 r. o 5,4 proc. Jego wartość w cenach bieżących wynosiła 884,2 mld zł, w rezultacie PKB przeliczony na mieszkańca naszego kraju wyniósł ponad 23 tys. zł, czyli ponad 8 proc. więcej niż w 2003 r. – poinformował prezes GUS. Jego zdaniem, głównym czynnikiem kształtującym w ubiegłym roku wysoką dynamikę PKB był popyt krajowy, który w skali roku zwiększył się o 4,9 proc. (w 2003 r. wzrósł o 2,5 proc.).

Spożycie ogółem wzrosło o 2,8 proc., w tym spożycie indywidualne o 3,2 proc. (obejmuje m.in. zakup towarów i usług, spożycie produktów rolnych z własnej produkcji). Natomiast nakłady brutto na środki trwałe (środki na inwestycje) były w całym roku o 5,1 proc. wyższe niż w roku poprzednim. Oznacza to, że w czwartym kwartale ubiegłego roku inwestycje wyraźnie się ożywiły, ponieważ jeszcze po trzech kwartałach ubiegłego roku ich wzrost wynosił zaledwie 3,7 proc. – Decyzje inwestycyjne dla dużej grupy przedsiębiorstw, które są filiami zagranicznych korporacji, nie zapadają w Polsce. Zapadają tam, gdzie mieści się siedziba danej firmy – zaznaczył Tadeusz Toczyński.

W pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego wypracowały 16 mld zł zysku, ale ich inwestycje były o 5 proc. mniejsze niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Pomimo wyraźnej poprawy dynamiki nakładów brutto na środki trwałe, stopa inwestycji w gospodarce narodowej (relacja nakładów na inwestycje do PKB) pozostała na poziomie zbliżonym do uzyskanego w 2003 r., kiedy wyniosła 18,4 proc.
Od 2003 r. we wzroście gospodarczym największy udział ma przemysł.

Jego wartość dodana brutto (wartość nowo wytworzonych produktów pomniejszona o wartość zużytych materiałów i inne koszty) zwiększyła się w ub.r. o 9,7 proc. Nie zawiodły usługi rynkowe, które już od dość dawna są w dobrej kondycji i w dużym stopniu przyczyniają się do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego. Ich wartość dodana brutto zwiększyła się w 2004 r. o 5 proc. Równocześnie wartość dodana w budownictwie była o 1,4 proc. mniejsza niż w roku poprzednim. Spadek ten był jednak mniejszy niż w 2003 r., gdy wyniósł 2,9 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK