| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można przekazać 1 proc. podatku wybranemu dziecku?

Można przekazać 1 proc. podatku wybranemu dziecku?

W sukurs rodzicom walczącym o pieniądze z 1 proc. podatku na leczenie swoich dzieci przyszedł departament pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej - informuje
"Gazeta Wyborcza".


Rodzice walczą o przywrócenie możliwości przekazywania do fundacji 1 proc. podatku fundacjom na ich konkretnych podopiecznych. Po zmianie przepisów z początku 2007 r. możliwości takiego przekazywania pieniędzy nie ma. Rodzice interweniowali już u premiera, posłów, rzecznika praw obywatelskich.


W formularzach podatkowych jest rubryka, którą można wykorzystać do wskazania podopiecznego fundacji, którego leczenie osoba wypełniająca PIT chce wspomóc niewielką częścią swojego podatku. Urząd musiałby tylko poinformować fundację, ile pieniędzy, na którego chorego, przekazali podatnicy.


Część działaczy pozarządowych krytykuje te pomysły. Dowodzą, że psują one system, że 1 proc. powinien być przekazywany na organizację pożytku publicznego, i to ona powinna decydować, jak go wykorzystać w zgodzie ze swoim statutem.


Głos w tym sporze zabrał teraz departament pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. W opinii opublikowanej na stronie internetowej resortu pracy napisał m.in., że „możliwość wskazania przez podatnika celu szczegółowego odpisu w deklaracji podatkowej” byłaby „rozsądnym kompromisem”. Podatnik mógłby wybrać, czy chce wesprzeć 1 proc. fundację bądź stowarzyszenie tak, by one same zdecydowały, jak wydać te pieniądze, czy też woli wskazać konkretnego podopiecznego fundacji.


Do tego rozwiązania przychyla się i Ministerstwo Finansów. Ciągle jednak pracuje nad tym, by „zautomatyzować proces przekazywania do fundacji informacji o wpływach z 1 proc. podatku na ich konkretnych podopiecznych”.

Źródło: gazeta.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

gazeta.pl
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK