| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrotowi podlega cały podatek źle naliczony

Zwrotowi podlega cały podatek źle naliczony

Nieprawidłowe naliczenie VAT, powstałe przez niewłaściwą interpretację przepisów przez fiskusa, daje możliwość odzyskania podatku. Zwrotowi powinna podlegać cała kwota omyłkowo zapłaconego VAT.


Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię w sprawie Marks & Spencer plc przeciwko Her Majesty's Commissioners of Customs and Excise. Dotyczy ona prawa do zwrotu VAT w przypadku błędnej interpretacji przepisu krajowego przez władze podatkowe.

Od 1973 roku brytyjskie władze podatkowe nakładały na sprzedawane przez Marks & Spencer ciastka - babeczki do herbaty podstawową stawkę VAT, jak na ciastka oblane czekoladą. W sierpniu 1994 r. okazało się, że ciastka te powinny być kwalifikowane jako ciasto i jako takie opodatkowane 0-proc. stawką VAT. Marks & Spencer wystąpił o zwrot 3,5 mln funtów brytyjskich źle naliczanego podatku.

Brytyjskie władze podatkowe stwierdziły, że na podstawie brytyjskiej ustawy o VAT należy uznać, że 90 proc. VAT obciążało klientów Marks & Spencer, a samej firmie należy się 10-proc. zwrot podatku. Marks & Spencer zaskarżył decyzję władz podatkowych do sądu krajowego, który zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem prejudycjalnym.

Opiniując tę sprawę, rzecznik generalny podkreślił, że w oparciu o przepisy dyrektywy, a także o ogólne zasady prawa wspólnotowego, w tym o zasadę neutralności podatkowej, podmioty mają prawo oczekiwać, że państwo członkowskie będzie nakładać na określone czynności właściwą stawkę podatkową. Jeżeli władze podatkowe dokonają niewłaściwej interpretacji przepisów krajowych przyjętych na podstawie derogacji, pobranie podatku według niewłaściwej stawki stanowić będzie naruszenie nie tylko przepisów krajowych, ale także prawa wspólnotowego.

Rzecznik generalny uznał, że zasady prawa wspólnotowego w postaci zasady równego traktowania i zasady neutralności podatkowej znajdują zastosowanie i zostałyby naruszone, w sytuacji gdyby przedsiębiorca nie otrzymał zwrotu całej kwoty omyłkowo pobranej. Za przedsiębiorcę otrzymującego zwrot różnicy podatku uznaje się podatnika, który w danym okresie rozliczeniowym nie dokonuje wpłaty VAT do właściwych organów krajowych, lecz otrzymuje od nich wpłatę, ponieważ w tym okresie kwota podatku, którą uprawniony jest odliczyć, przekracza kwotę VAT, którą zobowiązany jest zapłacić w odniesieniu do dokonanych przez siebie dostaw.

Opinia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie C-309/06

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Więcej: www.taxnews.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK