| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższy limit już w 2008 roku

Wyższy limit już w 2008 roku

Już w 2008 roku może zacząć obowiązywać nowy, wyższy limit zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

 

 

Jesteśmy coraz bliżej tego by już w 2008 roku firmy skorzystały z podwyższonego (z 800 tys. do 1,2 mln euro) progu przejścia na księgi rachunkowe.

Jak poinformował GP wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, nowelizacja ustawy o rachunkowości w tym zakresie została przesłana do Sejmu i prawdopodobnie w styczniu odbędzie się jej pierwsze czytanie. Minister wyjaśnił, że nie jest konieczne wprowadzenie zmian w ustawie o rachunkowości od 1 stycznia przyszłego roku, aby przedsiębiorcy mogli skorzystać z tej zmiany. Będzie to możliwe nawet jeżeli ustawa wejdzie w życie w pierwszych miesiącach 2008 roku.

- Problem dotyczy jedynie terminu, w którym przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia formy, w jakiej będzie się rozliczał w danym roku podatkowym. Obecnie musi to uczynić do 20 stycznia - wyjaśnił nasz rozmówca. Dodał jednak, że poprosił ministra finansów Jacka Rostowskiego, by rozważył możliwość zmiany rozporządzenia w tym zakresie. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli w późniejszym czasie zadeklarować sposób rozliczenia z fiskusem.

- Deklaracja zmiany przepisów w tym zakresie została złożona. Ministerstwo Finansów już podjęło stosowne prace nad nowelizacją rozporządzenia - stwierdził minister Szejnfeld.

Przypomnijmy, że obecnie zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości przedsiębiorcy muszą prowadzić pełną księgowość, jeżeli przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniósł co najmniej równowartość 800 tys. euro. W przeliczeniu na walutę polską wynosi on 3 022 tys. zł. Jeżeli próg zostanie podwyższony do 1,2 mln euro przedsiębiorcy nie będą musieli prowadzić ksiąg rachunkowych jeżeli przychody nie przekroczą 4 533 tys. zł.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK