| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potwierdzenie nie jest konieczne

Potwierdzenie nie jest konieczne

Jeśli korekta faktury nie obniżała obrotu i została złożona w tym samym miesiącu co faktura pierwotna, podatnik nie musi posiadać potwierdzenia otrzymania korekty.

 

Z wyroku WSA w Warszawie wynika, że jeśli czynność, którą dokumentowała faktura, nie obniżała obrotu podatnika oraz podatnik dokonał korekty w tym samym miesiącu co faktura pierwotna, nie mają zastosowania ogólne przepisy dotyczące korekt faktur. Zatem spółka nie musi mieć potwierdzenia odbioru faktury, a korektę można wyeliminować z obrotu.

Skarżąca spółka wystawiła faktury VAT na usługi badań i analiz. Następnie wystawiła faktury korygujące, w których uznano, że czynności z faktury pierwotnej nie podlegały VAT. Spółka wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w VAT.

Organy podatkowe twierdziły, że podatnik powinien dokonać korekty faktury. Podatnik był zobowiązany do rozliczenia za miesiąc, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru korekty faktury. Spółka twierdziła, że wspomniane przepisy zostały wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej określonej w art. 106 ust. 8 ustawy o VAT. Sąd przyznał rację podatnikowi. Stwierdził, że par. 19 i 20 rozporządzenia odnosi się jedynie do sytuacji, gdy dochodzi do obniżenia obrotu i wystawiana jest korekta faktury. Skoro nie doszło do obniżenia obrotu, to wymóg potwierdzenia odbioru korekty faktury nie ma zastosowania. Spółka mogła dokonać korekty, ale nie była związana wymogami określonymi w rozporządzeniu. Zdaniem sądu korektę można wyeliminować z obrotu prawnego. Gdyby spółka wystawiła korektę faktury w następnym miesiącu, musiałaby zapłacić VAT wykazany na fakturze.

Sygn. akt III SA/Wa 1412/07


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »