| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na czasopisma specjalistyczne nadal obowiązuje zerowa stawka

Na czasopisma specjalistyczne nadal obowiązuje zerowa stawka

Z początkiem roku zmieniono przepisy wykonawcze do ustawy o VAT. Na ich podstawie zerową stawkę nadal będzie można stosować m.in. do czasopism specjalistycznych.


Od nowego roku w życie weszły zmiany w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. Dotyczą one w głównej mierze zakresu zastosowania obniżonych stawek VAT. W rozporządzeniu dodano nowy przepis, zgodnie z którym obniżona 7-proc. stawka VAT ma zastosowanie m.in. do obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 2 pkt 12 ustawy o VAT) oraz ich części z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12. Zmiana obejmująca 7-proc. stawką wymienione w niej roboty, remonty i obiekty dotyczy swym zakresem tego, co nie zostało objęte obniżoną stawką, regulacją ustawową dotyczącą tzw. budownictwa społecznego.

Na podstawie zmienionych przepisów zerową stawkę będzie można nadal stosować m.in. do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) oznaczonych stosownymi symbolami ISBN. Preferencyjną stawką nie objęto jednak np. książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych oraz nut, map i ulotek.

Ponadto do przepisów wykonawczych przeniesiono definicję czasopisma specjalistycznego, do którego od nowego roku nadal zastosowanie będzie miała również zerowa stawka VAT. Definicją czasopisma specjalistycznego, a tym samym preferencyjną stawką nie zostały objęte m.in. wydawnictwa, w których co najmniej 33 proc. powierzchni przeznaczono nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy czy teksty reklamowe. Do końca 2007 roku podstawą stosowania zerowej stawki VAT na książki i czasopisma specjalistyczne były przepisy przejściowe zamieszczone w ustawie o VAT.

Zmiany w rozporządzeniu, opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 249, poz. 1861, weszły w życie 1 stycznia 2008 r.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK