| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > "Rzeczpospolita": Nie można stosować starego wzoru księgi

"Rzeczpospolita": Nie można stosować starego wzoru księgi

Przedsiębiorcy, którzy jeszcze w ubiegłym roku wpisywali przychody i koszty w starej 17-kolumnowej księdze, powinni teraz założyć nową - sygnalizuje "Rzeczpospolita".

 

Chodzi o osoby, które prowadziły firmę przed 15 marca 2007 r. Tego dnia weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra finansów wprowadzająca nowy wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatnicy kontynuujący działalność mogli ją jednak nadal prowadzić według starego wzoru.

 

Co się zmieniło we wzorze księgi?


Mamy w niej o jedną kolumnę mniej. Po 1 stycznia 2007 r. niepotrzebna stała się bowiem rubryka, w której do końca 2006 r. księgowaliśmy wydatki na reklamę niepubliczną i reprezentację (była to kolumna 12). Zaliczaliśmy je do kosztów tylko do wysokości limitu (0,25 proc. przychodów). Od 1 stycznia 2007 r. każda reklama to koszt bez ograniczeń. Nie odliczamy natomiast wydatków na reprezentację. Z nowego wzoru księgi wyleciała więc jedna kolumna, a numeracja pozostałych przesunęła się. Wynagrodzenia księgujemy zatem w kolumnie 12, a tzw. pozostałe wydatki (tu m.in. koszty reklamy) w 13.

 

Gdzie co wpisać?

Po zmianie wzoru księga ma 16 rubryk. W pierwszych sześciu opisujemy zdarzenie gospodarcze:

Kolumna 1 - kolejny numer zapisu; powinien pokrywać się z numerem wpisanym na dowodzie księgowym;

Kolumna 2 - dzień miesiąca wynikający z dokumentu, który jest podstawą zapisu; może to być data uzyskania przychodu albo poniesienia wydatku; zapisy muszą być chronologiczne;

Kolumna 3 - numer dowodu księgowego (albo numer dziennego zestawienia sprzedaży);

Kolumny 4 i 5 - dane dotyczące kontrahenta; na tyle precyzyjne, aby można go było zidentyfikować; nie wypełniamy ich, jeśli zapisy są dokonywane na podstawie dziennego zestawienia sprzedaży oraz dowodów wewnętrznych;

Kolumna 6 - rodzaj przychodów lub kosztów, np. sprzedaż cukierków lub zakup benzyny.

Pozycji 3 - 5 nie musimy wypełniać w kantorze i lombardzie oraz wtedy, gdy prowadzimy ewidencję sprzedaży albo ewidencję VAT.

Kolumny 7 - 9 przeznaczone są do ewidencjonowania przychodów, natomiast kolumny 10 - 14 do księgowania kosztów.

W księdze są jeszcze kolumny 15 i 16, tzw. wolne, gdzie możemy zamieszczać uwagi dotyczące pozostałych zapisów (np. w kolumnie 16 informację o przecenie firmowych towarów).

Wiecej w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej"

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »