| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czytniki elektroniczne pomogą zinwentaryzować produkcję w toku

Czytniki elektroniczne pomogą zinwentaryzować produkcję w toku

Spółka może przeprowadzić spis z natury za pomocą czytników mobilnych pod warunkiem stworzenia w systemie odrębnej bazy danych.


Podczas przeprowadzania inwentaryzacji produkcji w toku niejednokrotnie pojawiają się wątpliwości, czy można zastosować arkusze z wydrukowanymi materiałami oraz wykonanymi operacjami. Czy można dodać ilości materiałów, jakie przypadają na wytworzony wyrób? Spis z natury obejmowałby wtedy tylko sprawdzenie ilości wyrobów będących w produkcji w toku.

Czy w ogóle zachodzi potrzeba dokonywania inwentaryzacji produkcji w toku, gdy jej monitorowanie (rejestrowanie poprzez czytniki mobilne do zintegrowanego systemu informatycznego) odbywa się na bieżąco przez osoby uprawnione do tego i w dowolnym momencie istnieje możliwość dokładnego określenia stanu faktycznego?

Katarzyna Szaruga, biegły rewident, dyrektor departamentu audytu Europejskiego Centrum Audytu, wyjaśnia, że na dzień bilansowy należy przeprowadzić inwentaryzację produkcji w toku za pomocą spisu z natury. Jeżeli jest taka możliwość, jednostka może przeprowadzić ten spis z natury za pomocą czytników mobilnych, pod warunkiem stworzenia w systemie odrębnej bazy danych wynikających ze spisu na dzień bilansowy. Ekspert twierdzi również, że powołany zespół spisowy rejestruje poprzez czytniki mobilne stany produkcji w toku na dzień bilansowy. Zarejestrowane w trakcie spisu stany w odrębnej bazie danych porównuje się ze stanami wykazywanymi na dzień bilansowy w programie magazynowym (produkcyjnym) i rozlicza ewentualne różnice. W przypadku braku takiej możliwości należy przeprowadzić spis z natury obejmujący sprawdzenie ilości produktów w toku.

- Moim zdaniem możliwe jest korzystanie z arkuszy spisowych z wypełnionymi nazwami wyrobów będących w produkcji w toku wraz z uwzględnieniem stopnia zaawansowania (zużyte materiały i wykonane usługi) - twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje, że znacznie usprawni to przeprowadzenie inwentaryzacji i nie spowoduje zniekształcenia rzeczywistego obrazu posiadanego przez spółkę majątku pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad.

Według Katarzyny Szarugi, po pierwsze, w trakcie spisu powinien następować wiarygodny, komisyjny pomiar i rejestracja poszczególnych, posiadanych przez jednostkę składników majątku przez osoby kompetentne, niezainteresowane wynikami spisu. Poza tym spisujący nie mogą być informowani o ilości i jakości spisywanych produktów w toku, gdyż wówczas łatwo przyjąć stan ewidencyjny za rzeczywisty.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »