| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie uregulowano wszystkich transakcji w projekcie standardu

Nie uregulowano wszystkich transakcji w projekcie standardu

Projekt standardu nie wyjaśnia, jak postępować, gdy spółka utraciła prawo do dokonywania kwalifikacji umów leasingowych według zasad określonych w przepisach podatkowych.


Do 15 lutego można zgłaszać uwagi do projektu Krajowego Standardu Rachunkowości - Leasing, najem, dzierżawa. Standard określa zasady wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz kryteria prezentacji i ujawnień w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań oraz kosztów i przychodów z tych umów.

Zdaniem dr. Marcina Pielaszka z Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH wyjaśnienie tych problemów jest tym bardziej istotne, że zagadnienia leasingu w ustawie o rachunkowości ograniczono wyłącznie do wskazania kryteriów, zgodnie z którymi środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne zalicza się do aktywów trwałych korzystającego (leasingobiorcy).

Wskazuje on pewne niedoskonałości, które trzeba uzupełnić.

- Projekt nie wyjaśnia, że w przypadku leasingu finansowego bezpośredniego, np. zawartego między producentem a leasingobiorcą, u producenta mamy do czynienia nie tylko z leasingiem, ale także normalną transakcją sprzedaży - podkreśla rozmówca.

Transakcja, oprócz przychodów finansowych typowych dla leasingu, skutkuje powstaniem przychodów ze sprzedaży i współmiernych do nich kosztów wytworzenia sprzedanych produktów.

Według eksperta brakuje też wskazówek, jak postępować, gdy spółka utraciła prawo do dokonywania kwalifikacji umów leasingowych według zasad określonych w przepisach podatkowych. Marcin Pielaszek twierdzi, że powstaje wtedy pytanie, czy należy odpowiednio przekształcić już zawarte umowy czy też stosować kryteria wynikające z ustawy o rachunkowości wyłącznie do nowo zawieranych umów. Zdaniem rozmówcy należy wówczas stosować podejście retrospektywne, czyli przekształcić również wcześniej zawarte umowy.

Roger Romański, menedżer w dziale audytu Pricewater-houseCoopers, przyznaje, że standard może stanowić pomoc dla księgowych przy ujmowaniu leasingu. Podkreśla, że projekt zajmuje się kwestiami dotyczącymi leasingu zwrotnego, które dotychczas nie były uregulowane w ustawie o rachunkowości.

- Spółki stosujące standard powinny rozliczać wynik na transakcji sprzedaży przedmiotu leasingu zwrotnego przez okres trwania umowy leasingowej - wyjaśnia rozmówca.

Z kolei Wojciech Kuśmierowski, menedżer w dziale audytu PricewaterhouseCoopers, zwraca uwagę, że ponieważ projekt opiera się na polskiej ustawie o rachunkowości, występują w nim różnice w porównaniu z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Może to dotyczyć m.in. ujęcia transakcji leasingu zwrotnego, a także zakresu ujawnień informacji, jakie muszą zostać ujawnione w sprawozdaniu (w sprawozdaniu przygotowanym zgodnie z MSSF zakres ujawnień jest znacznie szerszy). Wojciech Kuśmierowski zwraca jednak uwagę, że projekt obejmuje ogólne kwestie z zakresu leasingu, natomiast nie odnosi się do szczegółowych interpretacji, jak np. Specjalne oferty promocyjne (SKI 15) czy też Ustalenie czy umowa zawiera leasing (KIMSF 4), które w MSSF regulowane są poprzez interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.

Ważne!

Projekt nowego standardu określa zasady wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych m.in. umowy leasingu

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK