| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przejazdu taksówką nie wolno potwierdzić paragonem

Przejazdu taksówką nie wolno potwierdzić paragonem

Przejazdów taksówką nie można ująć w księdze podatkowej, gdy wydatek potwierdza tylko paragon fiskalny.


ROZMOWA

Czy podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą zaliczać do kosztów wydatki na taksówkę udokumentowane tylko paragonem fiskalnym?

- Paragonami w księdze podatkowej mogą być udokumentowane zakupy w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych. Paragon taki musi jednak zostać uzupełniony poprzez zamieszczenie na jego odwrocie informacji o nazwie, adresie nabywcy oraz rodzaju zakupionego towaru. Dopuszczalne jest również dokumentowanie tym sposobem wydatków poniesionych na zakup za granicą paliwa i olejów. I jest to katalog zamknięty, wobec czego nie mamy możliwości zaliczenia do kosztów wydatków innych rodzajowo, potwierdzonych paragonem, w naszym przypadku przejazdów taksówką.

Jak udokumentować taki wydatek?

- Na okoliczność poniesienia wydatku mogą być sporządzane dowody wewnętrzne. Jednak mogą one dotyczyć tylko wąskiej grupy wydatków. W katalogu tym nie mieszczą się przejazdy taksówkami.

Dla niektórych organów podatkowych stanowi to podstawę do uznania, że wydatek na przejazd taksówką, jako niewymieniony w rozporządzeniu, potwierdzony paragonem, nie może zostać zaliczony do kosztów.

Czy takie samo stanowisko prezentuje Ministerstwo Finansów?

- Niestety, tak. Resort wyjaśnił, że dokonanie zapisu do księgi nieudokumentowanego w ogóle dowodem księgowym lub na podstawie innego dowodu niż wymagany przepisami powoduje uznanie księgi za nieprawidłową pod względem formalnym. Także NSA w wyroku z 25 kwietnia 1996 r. (sygn. akt SA/Wr 1956/95) stwierdził, że jeżeli nawet podatnik poniesie określone wydatki w celu uzyskania przychodu, ale nie posiada takiego dokumentu, który może stanowić podstawę zapisu w podatkowej księdze, wydatek ten nie może być zarejestrowany w księdze, a w konsekwencji nie może być uznany za koszt.

Zatem kosztem dla podatnika prowadzącego księgę podatkową mogą być wydatki tylko wymienione w rozporządzeniu?

- Tak. Do kosztów w księdze podatkowej można zarachować tylko wymienione w rozporządzeniu wydatki, potwierdzone wydrukiem z kasy rejestrującej. Zaliczenia takiego dokonujemy na podstawie samego paragonu lub dowodu wewnętrznego z dołączonym paragonem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Mrówka, doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

• ROBERT MRÓWKA

doradca podatkowy specjalizujący się w rozliczeniach PIT, CIT i VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK