| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ PIT-5

JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ PIT-5

JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ PIT-5
Osoby osiągające dochody z niektórych źródeł przychodów, m.in. z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy, z działalności wykonywanej osobiście, są obowiązane bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy oraz składać deklarację według ustalonego wzoru. Tą deklaracją jest PIT-5. Warto więc przyjrzeć się, kiedy powstaje obowiązek złożenia pierwszej deklaracji, kiedy taki obowiązek istnieje, a kiedy nie, jak sporządzić taką deklarację i jakie wątpliwości mogą pojawić się przy jej wypełnieniu. Trzeba bowiem podkreślić, że obowiązek złożenia pierwszej deklaracji dla osób, które uzyskały przychody z określonych źródeł w styczniu br., istnieje do 20 lutego br.
Dochody z działalności wykonywanej osobiście
Zacznijmy w takim razie od wskazania poszczególnych źródeł przychodów, z którymi wiąże się obowiązek składania deklaracji PIT-5. Przyjrzyjmy się przychodom z działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności (..). Podatnicy osiągający dochody z ww. działalności są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w art. 44 ust. 1a i 3a ww. ustawy.
Przepis art. 44 ust. 3a ustawy stanowi, iż podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19 proc. dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-5). Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19 proc. odpowiednio stawkę 30 , 40 lub 50 proc.
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »