| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korekty w ratach dla techników dentystycznych

Korekty w ratach dla techników dentystycznych

Technicy dentystyczni od 2008 roku nie mogą odliczać VAT. W związku z tym będą mogli korygować VAT naliczony od ruchomości przez kolejne dwa lata, a od nieruchomości przez cztery lata.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie warunków dokonywania korekt kwot podatku naliczonego przez niektórych podatników. Skierowany jest on do techników dentystycznych.

Do 31 grudnia 2007 r. usługi i dostawy dokonywane przez tę grupę podatników były opodatkowane 7-proc. stawką VAT. W związku z tym, że od 1 stycznia 2008 r. świadczone przez techników dentystycznych usługi oraz dostawy przez nich protez i sztucznych zębów nie są opodatkowane VAT, nie będzie tym podatnikom przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W przypadku podatników, którzy obniżyli kwotę VAT należnego o cały VAT naliczony od wykorzystywanych przez siebie towarów lub usług, i u których cała sprzedaż od 1 stycznia 2008 r. będzie zwolniona od VAT, wystąpi konieczność jednorazowej korekty kwoty odliczonego podatku. Szczególnie dużym obciążeniem finansowym dla tych podatników może być jednorazowa korekta od nabytych przez nich ruchomości i nieruchomości.

W związku z tym MF zaproponowało, aby umożliwić technikom dentystycznym rozłożenie tej korekty w równych częściach na najbliższe lata - w przypadku środków trwałych niebędących nieruchomościami na dwa lata, a w przypadku nieruchomości na cztery lata.

W rozporządzeniu przewidziano, że korekta będzie dokonywana w deklaracji podatkowej składanej za styczeń danego roku podatkowego, a w przypadku podatników składających deklaracje za okresy kwartalne - za I kwartał danego roku podatkowego.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK