| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za błędy w wykazie zapłacą darczyńcy

Za błędy w wykazie zapłacą darczyńcy

Wykaz organizacji, na które można przekazać 1 proc. podatku, zawiera błędy - alarmuje "Rzeczpospolita". Nasze darowizny zamiast na szczytny cel mogą trafić do organizacji z branży tytoniowej czy spirytusowej.


Rozliczając się z fiskusem z dochodów w 2007 r., podatnicy mogą mieć kłopot ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego (OPP), od której ma trafić 1 proc. ich należnego podatku. Jak się dowiedziała "Rz", oficjalny wykaz stowarzyszeń i fundacji, które mogą przyjmować takie wpłaty, zawiera błędy.


Chodzi o obwieszczenie ministra pracy i polityki społecznej z 28 grudnia 2007 r. Zgodnie z ustawą o PIT tylko wpłaty na rzecz wymienionych w nim organizacji uprawniają osoby fizyczne do pomniejszenia podatku należnego o 1 proc. Tymczasem z informacji gazety wynika, że w wykazie znalazły się i takie, które ze względu na prowadzoną działalność, polegającą m.in. na wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, spirytusowych czy winiarskich, nie mogą otrzymywać wpłat z tytułu 1 proc.


"Obwieszczenie opublikowane w Monitorze Polskim zawiera błędy. Obecnie prowadzimy weryfikację wykazu i po jego sprawdzeniu raz jeszcze przekażemy go do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej" - potwierdza rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości prokurator Ewa Piotrowska. Jak wyjaśnia, problemy dotyczą wyłączenia z wykazu tych organizacji, które nie są uprawnione do otrzymywania 1 proc. podatku.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Sprawiedliwości. Kiedy tylko prace nad weryfikacją wykazu się zakończą - w najbliższym terminie obwieszczenie to zostanie opublikowane ponownie" - usłyszała "Rzeczpospolita" w Biurze Prasowym MPiPS.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK