| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Certyfikat księgowy tylko po zdaniu egzaminu

Certyfikat księgowy tylko po zdaniu egzaminu

Przepisy dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą w ustawie o rachunkowości.


ZMIANA PRAWA

Sejm uchwalił wczoraj nowelizację ustawy o rachunkowości. Dostosowuje ona polskie przepisy do regulacji wspólnotowych. Zmiany w tym zakresie dotyczą m.in. wprowadzenia odpowiedzialności organów spółki za sporządzenie i publikację sprawozdania finansowego. Celem ustawy jest również dostosowanie niektórych przepisów do innych ustaw, m.in. ujednolicono zasady przeliczania transakcji w walutach obcych z przepisami prawa podatkowego. Wprowadzono też do ustawy o rachunkowości regulacje dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nowelizacja zakłada m.in., że certyfikat księgowy uprawniający do świadczenia takich usług będzie można uzyskać wyłącznie w drodze egzaminu. Certyfikat na dotychczasowych zasadach, bez zdawania egzaminu, będą mogły otrzymać osoby, które przed 30 czerwca 2010 r. złożą odpowiednio udokumentowany wniosek.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r. i będzie miała zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 roku, z wyjątkiem przepisów dostosowujących przepisy do zmienionych dyrektyw unijnych, które wejdą w życie już w tym roku. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Kopijer

Absolwent studiów MBA (Thames Valley University, London). Posiada amerykańskie certyfikaty Modelu ROI™, J.J.Phillips, ROI Institute oraz metodologii Human Performance Improvement, ASTD. Certyfikowany Coach LMI™. Ponad 20-letnie doświadczenia menedżerskie i biznesowe zdobywał, jako Prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, Prezes American Society for Training and Development na Polskę, Wiceprezes polskiego oddziału International Institute of Coaching, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Project Manager Misji Studyjnych w renomowanych przedsiębiorstwach w Anglii, Francji Niemczech, Holandii i Belgii, organizowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Finansów oraz udziałowiec i menedżer różnych firm szkoleniowych i doradczych. Doświadczenie w HR zdobywał, jako specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej oraz HR Manager w KOMA S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK