| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama

Aktualności

Odlicz po rozwodzie

Aktualizacja: 24.02.2006

Ślub z osobą, która korzystała ze starych ulg mieszkaniowych, to dla podatnika korzystającego z ulgi odsetkowej koniec odliczania. I nie ma znaczenia, że małżonkowie mają rozdzielność majątkową. Tylko orzeczenie rozwodowe pozwala znów korzystać z ulgi. »

Pracodawcy chwalą definicję budownictwa

Aktualizacja: 24.02.2006

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) pozytywnie ocenia propozycję ministra transportu i budownictwa, aby definicją budownictwa społecznego były objęte prawie wszystkie mieszkania poza apartamentami i budynkami powyżej 350 metrów kwadratowych. »

Trybunał Konstytucyjny: nie ma 50-proc. PIT

Aktualizacja: 24.02.2006

Trybunał Konstytucyjny wyjaśnił, że nie obowiązuje 50-proc. stawka podatku dochodowego od osób fizycznych. »

Kogo zwolnić z kas

Aktualizacja: 24.02.2006

Nie ma powodów, żeby na parkingach czy w toaletach publicznych stosować kasy fiskalne. O obowiązku posiadania kasy powinny decydować: wysokość obrotów, obowiązek płacenia VAT lub usługi, które świadczy firma - uważają eksperci. »

Kto nie skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej

Aktualizacja: 23.02.2006

Osoby, które nie są zaliczone do jednej z grup inwalidztwa lub nie mają na utrzymaniu osób niepełnosprawnych, nie będą mogły skorzystać w rozliczeniu za 2005 r. z ulgi rehabilitacyjnej. Nie będzie to również możliwe wtedy, gdy podatnicy nie posiadają odpowiednich dokumentów. »

Ulga na innowacje zagrożona

Aktualizacja: 23.02.2006

Firmom korzystającym z ulgi na nowe technologie grozi zwrot odliczenia wraz z odsetkami - uważa rząd. Proponuje więc nowelizację ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która weszła w życie 1 stycznia tego roku. »

Ostatnie dni na PIT

Aktualizacja: 23.02.2006

Już tylko sześć dni zostało na sporządzenie i przekazanie pracownikom formularzy stanowiących informację o uzyskanych przez nich w ubiegłym roku zarobkach. »

Nowe firmy nie potrzebują kas fiskalnych

Aktualizacja: 23.02.2006

Ministerstwo Finansów, w opublikowanym wczoraj rozporządzeniu ostatecznie rozstrzygnęło, że podatnicy, którzy rozpoczęli działalność w 2005 roku i nie przekroczyli obrotów w wysokości 20 000 zł nie mają obowiązku posiadania kas fiskalnych. »

Część opłaty do zwrotu

Aktualizacja: 23.02.2006

Zwrot części opłaty za kartę pojazdu możliwy jest tylko w postępowaniu podatkowym - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. »

Zaliczki można odzyskać

Aktualizacja: 23.02.2006

Pracownicy realizujący projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej powinni dokładnie przyjrzeć się deklaracjom otrzymanym od pracodawców. Może się okazać, że płatnik pobrał niesłusznie zaliczki. Przy okazji rozliczenia rocznego można będzie je odzyskać. »

Kaucja gwarancyjna niezgodna z prawem Unii?

Aktualizacja: 22.02.2006

Dziś Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego zajmie się petycją skierowaną przez Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług, dotyczącą podejrzenia o niezgodność z prawem wspólnotowym polskich przepisów o kaucji gwarancyjnej. »

Uczciwy płaci dwa razy

Aktualizacja: 22.02.2006

Resort finansów wyda rozporządzenie, które z datą wsteczną zwolni z obowiązku stosowania kas fiskalnych niektórych podatników. Ci ostatni są zdezorientowani. »

Nie każda przedpłata opodatkowana

Aktualizacja: 22.02.2006

Przedpłata za dostarczone towary jest opodatkowana tylko wtedy, gdy w momencie jej wniesienia towary są szczegółowo określone - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. »

Bałagan w przepisach uderza w rodzinę

Aktualizacja: 22.02.2006

Rzecznik praw obywatelskich, eksperci podatkowi, a nawet Ministerstwo Finansów są zgodni: świadczenia na zaspokajanie potrzeb rodziny nie powinny podlegać opodatkowaniu. Tymczasem przepisy są nieprecyzyjne, zainteresowani wciąż płacą, a pytanie: dlaczego - ciągle pozostaje bez odpowiedzi. »

Firmy boją się e-faktur

Aktualizacja: 22.02.2006

Stosowanie elektronicznych faktur miało być korzystne dla firm. W praktyce jednak przedsiębiorcy boją się je stosować. Oczekują zmian w przepisach, które wyeliminowałyby obecne niejasności. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »