| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mniej firm będzie musiało prowadzić pełną księgowość

Mniej firm będzie musiało prowadzić pełną księgowość

Zwiększenie do 1,2 mln euro progu przychodów, obligującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych, przewiduje złożony w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.


ZMIANA PRAWA

Zgodnie z zapowiedziami posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zakłada on podwyższenie progu przychodów, po przekroczeniu którego przedsiębiorcy - osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mają obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości. W nowelizacji zaproponowano podwyższenie limitu obrotów z obecnych 800 tys. euro do 1,2 mln euro. Jak wskazuje Leszek Białoń, doradca podatkowy w KPMG, projekt powoduje, że większa niż dotychczas liczba podmiotów gospodarczych nie będzie musiała prowadzić pełnej rachunkowości, co będzie dla nich sporym ułatwieniem.

- Zmiana jest nie tylko pożądana, ale i konieczna ze względu na słabnący na przestrzeni ostatnich lat kurs euro, co powodowało, że próg dla stosowania pełnej rachunkowości stale się obniżał - ocenia ekspert.

Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Niestety, w złożonym w Sejmie projekcie brak jest zapowiadanego przepisu przejściowego, zgodnie z którym firmy, które od 1 stycznia 2008 r. rozpoczęły prowadzenie ksiąg rachunkowych w związku z osiągnięciem w 2007 roku przychodów w wysokości 800 tys. euro, będą mogły prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wejdzie w życie nowelizacja podwyższająca próg przychodów do 1,2 mln euro. Zdaniem Leszka Białonia brak przepisów przejściowych oznacza poważną niewiadomą.

- Wprawdzie zasadą rachunkowości jest kontynuowanie przyjętych zasad rachunkowości przez co najmniej jeden rok finansowy, jednak brak jest w ustawie przepisu mówiącego wprost, że podmioty, które od 1 stycznia 2008 r. rozpoczęły prowadzenie pełnej rachunkowości, muszą ją prowadzić zgodnie z ustawą do końca tego roku finansowego. Oznacza to, że nie ma wyraźnych przeszkód, aby podmioty, które osiągnęły w poprzednim roku obroty poniżej 1,2 mln euro mogły po wejściu w życie ustawy przejść na uproszczoną rachunkowość - twierdzi nasz rozmówca.

Należy zatem uzupełnić projekt nowelizacji o przepis, który jednoznacznie rozstrzygnie, czy firmy będą mogły skorzystać z podwyższone- go progu przychodów jeszcze w tym czy dopiero w 2009 roku.

SKUTKI PODWYŻSZENIA PROGU PRZYCHODÓW

Pozytywne skutki podwyższenia progu przychodów:

• odformalizowanie zasad prowadzenia działalności

• obniżenie lub utrzymanie na dotychczasowym poziomie kosztów obsługi finansowo-księgowej,

• ograniczenie szarej strefy związanej z nieujawnianiem części przychodów w celu uniknięcia prowadzenia pełnej rachunkowości.

1,2 mln euro ma wynosić limit przychodów obligujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »