| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wnioski trzeba złożyć do końca stycznia

Wnioski trzeba złożyć do końca stycznia

31 stycznia upływa termin składania przez przedsiębiorców wniosków o zawieszenie poboru cła na towary, które mogą zostać objęte 0-proc. stawką celną od 2009 roku. Wnioski w tym zakresie trzeba składać do Ministerstwa Gospodarki.

 

Każdy przedsiębiorca działający na terenie Unii Europejskiej może złożyć wniosek o zawieszenie poboru cła na towary wykorzystywane w swojej działalności gospodarczej. W szczególności dotyczy to podmiotów, które w swojej produkcji mają zamiar wykorzystywać surowce i komponenty nieprodukowane bądź też niewystarczająco dostępne na obszarze Unii Europejskiej.

Jak tłumaczy Andrzej Ossowski, radca prawny, w kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło, z pewnych względów pobór ceł na określone produkty nie zawsze jest uzasadniony i dlatego Rada może zadecydować o zawieszeniu stawek celnych.

W całej Unii działa jednolity system ustanawiania autonomicznych zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych. W Polsce odpowiednie wnioski w tym zakresie należy składać do Ministerstwa Gospodarki. I tak wnioski dotyczące regulacji taryfowych, wchodzących w życie 1 stycznia 2009 r., muszą być przekazane do Ministerstwa Gospodarki do 31 stycznia 2008 r. W tym samym terminie powinny być też złożone sprzeciwy do obowiązujących regulacji.

Po zakończeniu analizy zgodności wniosków z wytycznymi na szczeblu krajowym wnioski przesyłane są do Komisji.

Po ostatecznej akceptacji wniosków odpowiednie rozporządzenia Rady w sprawie zawieszenia cła publikowane są w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich (OJ) w grudniu i czerwcu. Ich wejście w życie następuje odpowiednio 1 stycznia lub 1 lipca danego roku.

Pełna lista komponentów objętych czasowym zawieszeniem znajduje się w załączniku do Rozporządzenia Rady (WE) nr 1527/2007 z 17 grudnia 2007 r. zmieniającym Rozporządzenie (WE) nr 1255/96 zawieszające czasowo cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na niektóre produkty przemysłowe, rolne i rybne.

Ważne!

W Unii Europejskiej działa jednolity system ustanawiania autonomicznych zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych. W Polsce odpowiednie wnioski w tym zakresie należy składać do Ministerstwa Gospodarki


PRZEMYSŁAW MOLIK

przemysław.molik@infor.pl

Więcej: www.mg.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK