| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzy dni na złożenie deklaracji

Trzy dni na złożenie deklaracji

Do 31 stycznia proboszcze i wikariusze muszą złożyć deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Trzy dni zostały osobom duchownym na złożenie PIT-19A. Jest to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego. Podatnik musi złożyć deklarację w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca wykonywania funkcji o charakterze duszpasterskim.

Zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby duchowne osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim, opłacają od tych przychodów podatek dochodowy w formie ryczałtu.

Kwartalne stawki zależą od pełnionej funkcji i liczby mieszkańców w parafii. Przykładowo, w przypadku proboszczów stawki wahają się od 348 zł (do 1 tys. mieszkańców) do 1242 (powyżej 20 tys. mieszkańców). W przypadku wikariuszy kwartalnie wynoszą od 109 do 405 zł.

Wartość ryczałtu ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Ryczałt, pomniejszony o zapłaconą w kwartale składkę na ubezpieczenie zdrowotne, duchowni muszą wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia następnego miesiąca po upływie kwartału. Z kolei za IV kwartał - do 28 grudnia roku podatkowego.

Należy pamiętać, że przy rozliczeniach dotyczących okresu od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe wzory formularzy. Nowa deklaracja PIT-19A dostępna jest m.in. na stronach internetowych resortu finansów. Jedną ze zmian jest dodanie nowej pozycji przeznaczonej do złożenia podpisu przez pełnomocnika. Taka zmiana wynika z nowelizacji Ordynacji podatkowej, która zaczęła obowiązywać od 2007 roku.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK