REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

LiD proponuje abolicję podatkową oraz zmiany w ustawie o VAT

REKLAMA

LiD zgłosił w Sejmie projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego Polacy pracujący za granicą w latach 2002-2006, w tym zatrudnieni w Anglii i Irlandii, będą zwolnieni z zapłaty podatku w Polsce od dochodów uzyskanych za granicą.

Według projektu osoby, które zapłaciły taki podatek, otrzymają zwrot nadpłaty.

Autopromocja


Szef klubu LiD Wojciech Olejniczak powiedział na konferencji prasowej, że LiD oczekuje, iż Sejm zajmie się projektem ustawy o abolicji podatkowej niezwłocznie, aby Polacy mogli rozliczyć się jeszcze w tym roku na podstawie nowych przepisów. Szef klubu LiD chce, aby projektem zajęły się niezwłocznie sejmowe komisje finansów oraz łączności Polaków z zagranicą.


"Oczekiwania wobec tej ustawy są duże" - podkreślił szef klubu LiD. "Chodzi o to, aby młodzi ludzie wracali do Polski chętnie, aby pieniądze zarabiane za granicą były inwestowane w Polsce" - wyjaśnił. "Ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków pracujących za granicą" - powiedział z kolei wiceszef klubu LiD Marek Borowski.


"Polacy pracujący za granicą będą mogli czuć się bezpiecznie" - stwierdził Borowski. Podkreślił, że problem zapłaty podwójnego opodatkowania był jedną z przyczyn niechęci Polaków do powrotu do kraju.


Borowski wyjaśnił, że Polska ma podpisane umowy z 79 krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ich podpisanie oznacza, że albo osoba pracująca za granicą opłaca podatek w kraju zatrudnienia i nie płaci go już w Polsce (korzystny w przypadku niższych podatków za granicą), lub też opłaca podatek w Polsce, ale może od niego potrącić podatek opłacony za granicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Druga inicjatywa ustawodawcza LiD, również wniesiona do laski marszałkowskiej - nowelizacja ustawy o podatku VAT - ma gwarantować, że wszelkie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego nie będą opodatkowane VAT-em.


"To sytuacja niemoralna, że państwo pobiera podatek od darowizny na rzecz ludzi biednych, chorych" - ocenił Borowski.


Politycy LiD przypomnieli, że w wyniku dotychczasowych przepisów opodatkowaniu podlegały m.in. sms-y wysyłane w ramach charytatywnej akcji "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Przypomnieli także bezlitosność obecnych przepisów wobec piekarza Waldemara Gronowskiego, któremu kilka lat temu legnicki Urząd Kontroli Skarbowej nakazał zapłacenie podatku od chleba, który przekazywał biednym.


"Poseł Janusz Palikot zaoferował się zebrać pieniądze na zapłacenie podatku, ale nie wziął pod uwagę, że po ich otrzymaniu piekarz będzie musiał zapłacić podatek od darowizny" - podkreślił Borowski.


Politycy LiD nie szczędzili uwag pod adresem posłów PO, którzy podobne inicjatywy zgłaszali jeszcze w kampanii wyborczej, ale do tej pory nie wnieśli odpowiednich projektów ustaw do marszałka Sejmu. "Ogłaszamy program wyręczania rządu" - ironizował Borowski.


Poinformował, że do tej pory LiD wniósł do laski marszałkowskiej 17 projektów ustaw, w tym m.in. nowelizację ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, której celem jest zniesienie obostrzeń w powstawaniu marketów. "Realizujemy program +Sto konkretów+ z naszej kampanii wyborczej" - podkreślił polityk LiD.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA